Zamach na Narutowicza pretekstem do walki z PiSem? "Nie tak powinno obchodzić się pamięć o byłym prezydencie"

W kolejną rocznicę zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza pod galerią sztuki w Warszawie odbędzie się pikieta. Partia Razem wraz z innymi organizacjami chce zaapelować do rządu Prawa i Sprawiedliwości. "Wzywamy współobywateli do wyrażenia sprzeciwu wobec podsycania nastrojów wykluczania i nienawiści, które - jak pokazuje historia - prowadzą do tragedii.?

94. rocznica śmierci prezydenta będzie pikieta

16 grudnia o godzinie 18.00 przed "Zachętą" zostanie upamiętniona śmierć byłego prezydenta Gabriela Narutowicza  To właśnie tu, 94 lata temu doszło do zamachu na głowę polskiego państwa. Narutowicz zginął z rąk endeckiego działacza Eligiusza Niewiadomskiego.

Organizatorzy obchodów rocznicy, m.in. partia Razem, partia Zieloni oraz partia "Inicjatywa Feministyczna" nie tylko chcą przypomnieć, jak ważną postacią jest w polskiej historii Narutowicz, ale także zorganizują pikietę, podczas której sprzeciwią się obecnej władzy.

- Polskie społeczeństwo jest dziś polaryzowane przez antydemokratyczne działania obozu władzy, a debata polityczna została zdominowana przez dyskurs katolicko-narodowy. Wzywamy współobywateli do wyrażenia sprzeciwu wobec podsycania nastrojów wykluczania i nienawiści, które - jak pokazuje historia - prowadzą do tragedii - piszą.

Jak deklarują twórcy wydarzenia, pikieta ma być manifestem przywiązania do standardów państwa prawa oraz wartości humanistycznych i demokratycznych. A te, według organizatorów, nie są dziś przestrzegane. - W rocznicę krwawego zamachu zgromadźmy się pod Zachętą, by powiedzieć stanowcze NIE wszystkim rządzącym, którzy dla realizacji swoich partyjnych interesów nie wahają się łamać prawa, podważać konstytucji czy lekceważyć demokratycznych procedur. Pokażmy, że nie ma naszej zgody na powrót do polskiego życia politycznego haniebnych praktyk, których konsekwencją był mord na demokracji.

16 grudnia przed Zachętą warszawiacy zapalą zniczę i złożą kwiaty oddajać tym samym cześć Gabrielowi Narutowiczowi.

Organizatorami pikiety są Fundacja im. Kazimierza Łyszczyńskiego, Stowarzyszenie "Inicjatywa Polska" Stowarzyszenie, "Obywatele Solidarni w Akcji", Stowarzyszenie "Stop Stereotypom", Partia "Inicjatywa Feministyczna", Partia "Razem" oraz "Zieloni"

Pikieta? Lepiej odwiedzić grób

I choć wydarzenie organizuje kilka grup społeczno-politycznych, a chętnych do udziału w pikiecie nie brakuje, to pojawiają się także słowa krytyki. Na Facebooku wydarzenia można przeczytać komentarze mówiące o tym, że nie tak powinno obchodzić się pamięć o byłym prezydencie:

"O co chodzi z tą pikietą? Jaki to ma cel? W ramach uczczenia pamięci wybitnego Polaka proponuję złożenie kwiatów na jego grobie" - pisze jeden z zainteresowanych wydarzeniem.

Gabriel Narutowicz

Gabriel Narutowicz urodził się Telszach 29 marca 1864 roku. Minister spraw zagranicznych i pierwszy prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Gabriel Narutowicz został zaprzysiężony na prezydenta Polski 11 grudnia 1922 roku, a jego urząd trwał zaledwie 5 dni.

Więcej o: