Będą rozbudowywać lotnisko Chopina. 9 rękawów za 80 mln zł

We wtorek Lotnisko Chopina poinformowało o obsłużeniu 12 mln pasażera. w 2017 roku ta liczba może wzrosnąć do 14 mln. Lotnisko Chopina będzie rozbudowywane.

Z roku na rok, jak informuje Lotnisko Chopina, ruch pasażerski na lotnisku rośnie. W ubiegłym roku Lotnisko obsłużyło ponad 11 mln pasażerów. W tym roku będzie to ponad 12 mln osób. W związku ze zmniejszającą się przepustowością portu lotniczego, podjęto decyzję o jego rozbudowie. 

Portem Lotniczym - największym lotniskiem w Polsce - zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL). Przedsiębiorstwo planuje rozbudować tzw. pirs południowy lotniska, czyli przedłużenie hali głównej terminalu lotniczego, od którego odchodzą tzw. rękawy. Konieczna jest rozbudowa strefy Non-Schengen, skąd odlatują podróżni do USA, Kanady, Chin, Wielkiej Brytanii czy Irlandii. W praktyce oznacza to, że powstanie więcej rękawów. 

Szacuje się, że potrzebnych będzie ok. dziewięć rękawów. Koszt rozbudowy to ok. 80 mln zł. Decyzje o szerszej rozbudowie Lotniska Chopina uzależnione są od decyzji rządu w sprawie Centralnego Portu Lotniczego.

 

Więcej o: