Miasto będzie rozdawać 400 zł na żłobek dla dziecka. Jak będzie działać 400+?

Władze Warszawy zapowiadają wprowadzenie w 2017 r. bonu żłobkowego. Miasto szacuje, że w przyszłym roku z tej formy wsparcia skorzysta ponad cztery tysiące rodzin. Warszawski bon żłobkowy będzie wynosił 400 zł miesięcznie na dziecko. - Będziemy wymagali potwierdzenia, na co przeznaczone zostały te pieniądze - podkreśla Bartosz Milczarczyk, rzecznik miasta.

Szczegóły na początku roku

Bon, jak informuje miasto, pozwoli na stworzenie dzieciom opieki dostosowanej do ich indywidualnych potrzeb. To rodzic będzie decydował, na jaką formę przeznaczy bon – na prywatny żłobek, klub malucha czy dziennego opiekuna. Warszawski bon żłobkowy będzie wynosił 400 zł miesięcznie na dziecko w wieku od rozpoczęcia 13. miesiąca do ukończenia 3. roku życia. Pieniądze mają być rozdawane od września 2017 r.

Jak podkreśla Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy miasta, w pierwszym kwartale przyszłego roku opracowane zostaną szczegółowe założenia projektu. - Właśnie pracujemy z Radą Miasta nad przygotowaniem projektu od strony technicznej. Oczywiście, będziemy wymagali potwierdzenia, na co przeznaczone zostały te pieniądze. Będzie to bardzo łatwe do zweryfikowania - mówi.

Pieniądze nie dla każdego

Na razie wiadomo tyle, że finansowe wsparcie będą mogli otrzymać rodzice:

  • którzy pracują, mieszkają w Warszawie, płacą tu podatki,
  • którzy nie są na urlopie wychowawczym,
  • których dochód nie przekracza 1922 zł netto na jednego członka rodziny miesięcznie,
  • i których dziecko jest na liście oczekujących na miejsce w publicznym żłobku.

Otrzymując bon rodzice równocześnie rezygnują z miejsca lub z ubiegania się o miejsce w żłobku publicznym lub dofinansowanym przez miasto.

Mam nadzieję, że ten projekt wzmocni poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, a co za tym idzie, wpłynie na decyzję o posiadaniu dzieci. Chcę w ten sposób też pomoc rodzicom w ich szybkim powrocie na rynek pracy – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

7 mln zł na projekt

Miasto szacuje, że w przyszłym roku z tej formy wsparcia może skorzystać ponad cztery tysiące rodzin. Na ten cel ratusz przeznaczy w 2017 roku ponad 7 mln zł. Jak mówi Bartosz Milczarczyk, takie dofinansowanie ma sens wyłącznie wtedy, gdy pieniądze są przeznaczane na jasno określony cel.

- Nie dajemy po prostu pieniędzy na dziecko, ale na opiekę dla dziecka, która pozwoli rodzicom na szybszy powrót do pracy oraz zachęci do starania się o kolejne dzieci - mówi.

Czy bon żłobkowy to dobry pomysł?
Więcej o: