Zdewastowali skwer Bartoszewskiego. Nie minęły dwie doby!

"Jesteśmy poruszeni tym co się stało. Jestem przekonany, że ten akt wandalizmu nie był przypadkowy i ma związek z kampanią nienawiści wytoczoną przeciwko Władysławowi Bartoszewskiemu" - mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.

4 grudnia na warszawskiej Woli przy ul. Ogrodowej, na tyłach Sądu Okręgowego, odbyła się uroczystość nadania skwerowi imienia prof. Władysława Bartoszewskiego. Niecałe dwa dni po otwarciu tablice na skwerze zostały zdewastowane. O sprawie poinformował burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski. 

Sprawa nadania skwerowi imienia Władysława Bartoszewskiego od początku wzbudzała kontrowersje. Mimo że wniosek podpisało 4 tys. mieszkańców dzielnicy, poparł go też senat Uniwersytetu Warszawskiego, przeciwko protestowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Jednemu z nich przeszkadzało m.in. to, że profesor zostanie uhonorowany wcześniej, niż Lech Kaczyński. Więcej o sprawie: Skwer im. Bartoszewskiego. Radny PiS pyta: zostanie uhonorowany nazwą wcześniej niż Lech Kaczyński?

Zdewastowany skwer prof. Bartoszewskiego na warszawskiej Woli.Zdewastowany skwer prof. Bartoszewskiego na warszawskiej Woli. Miejska Wola / Twitter

Zniszczone tablice zostaną wymienione. Ale nie tylko. W przyszłym roku dzielnica zapowiada kompleksowy remont skweru. Sprawę skomentował Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola. Jego zdaniem ktoś celowo zamalował tablice. 

Jesteśmy poruszeni tym co się stało dziś w nocy. To bardzo bolesny akt wandalizmu, szczególnie że jeszcze w niedzielę wielu mieszkańców Woli oddawał cześć jego patronowi.
Jestem przekonany, że ten akt wandalizmu nie był przypadkowy i ma związek z kampanią nienawiści wytoczoną przeciwko Władysławowi Bartoszewskiemu. 

Miejsce poświęcone Bartoszewskiemu nie jest przypadkowe. W czasie wojny ulica ta łączyła gmach sądu z ulicą Chłodną. Gmach sądu, ulice Chłodna i Biała były wyłączone z getta. Gmach sądu stał się miejscem spotkań ludzi z obu stron muru getta – dostęp do budynku mieli zarówno Żydzi (od strony ulicy Leszno), jak i Polacy (od strony ulicy Białej). Żydzi otrzymywali tam od Żegoty ubrania i fałszywe papiery, aby potem wyjść przez Białą na wolność.

Zobacz także: Warszawiacy nie mają litości dla nowego pomnika Kaczyńskiego. "O, Matko!", "Placek" i "Stalin"

Czy powinien powstać skwer im. Władysława Bartoszewskiego?
Więcej o:
Komentarze (300)
Zdewastowali skwer Bartoszewskiego. Nie minęły dwie doby!
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 238 razy 202

  Cóż, taka różnica poziomu kultury, a raczej erupcja pisowsko-kibolskiego chamstwa. Jakoś dziesiątki ulic, placów, tablic i pomników Kaczyńskiego stoją spokojnie i nikt ich nie dewastuje (co najwyżej na niektórych Kaczyński wygląda jaki Richard Czarnecki, ale to już nie jest winą przeciwników prezydenta tysiąclecia).

 • nanabun

  Oceniono 174 razy 146

  Ot postępowanie prymitywów - najłatwiej się mścić na umarłych. Radny z pisu jest zabawny, żalem że "zostanie uhonorowany wcześniej, niż Lech Kaczyński". Kaczyński prof. Bartoszewskiemu do piet nie dorastał, no i specjalnie się niczym nie zasłużył. A trolle i naziolki (często to to samo) już się rzuciły, żeby bluzgać na profesora. Tłumoków bardzo boli, że są ludzie mądrzy i przyzwoici. Ale zawsze jakiś z tego pożytek - dzięki ich bazgraninie Gazeta zarobi na odsłonach reklam. Tak matołki nieświadomie dofinansowują znienawidzone medium.

 • tomausp

  Oceniono 165 razy 135

  To nie wandalizm, to zorganizowane działanie organizacji pozarządowych posiadających przyzwolenie rządu na tą i temu podobne akcje. To Dobra Zmiana w akcji.

 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 116 razy 104

  "Warto być przyzwoitym" - czy tak trudno zrozumieć to jedno zdanie wandale? Jeszcze jedno "Kocham moich rodaków, choć doprowadzają mnie do cholery." - żeby was było na to stać.

 • 1utek

  Oceniono 121 razy 101

  Czyżby to byli "żołnierze" tworzącej się prywatnej armii terytorialnej?

 • boshary

  Oceniono 128 razy 90

  Idiota? na pewno, przyzwolenie z pisu? oczywiste ,współczesne zomo ? antka ? wywodzące się z kręgów kiboli? przynajmniej w podstawie, oczywiste.

 • azotanpotasu

  Oceniono 105 razy 85

  psycho-prawica co taka cisza na forum? co prezes zaspal i przelewu nie zrobil? dalej kundle szczekac

 • ukos

  Oceniono 82 razy 78

  Cywilizacja wolska (podgatunek turańskiej).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX