Obywatele RP zaprotestują w miesięcznicę smoleńską. Zajmą miejsce Jarosława Kaczyńskiego

10 grudnia, w kolejną miesięcznicę smoleńską, odbędzie się protest Obywateli RP. Manifestacja ma na celu zablokowanie kolejnych obchodów upamiętniających katastrofę. - Być może ta miesięcznica jest ostatnią, podczas której da się stanąć nie naruszając przepisów - mówią organizatorzy, odwołując się do nowej ustawy o zgromadzeniach publicznych.

10 grudnia to data kolejnej miesięcznicy smoleńskiej. Tego właśnie dnia Obywatele RP planują protest w miejscu, gdzie miesięcznice zwyczajowo się odbywają: przed Pałacem Prezydenckim. Manifestacja ma na celu zablokowanie kolejnych obchodów upamiętniających katastrofę smoleńską.

Przyczyna? Organizatorzy piszą na profilu wydarzenia, że chcą, by "Kaczyński zapłacił za profanowanie grobów i pamięci ofiar". 10 listopada zapowiedzieli Kaczyńskiemu, że o ile nie cofnie decyzji o ekshumacjach, oni zgromadzą się w tym samym miejscu, w którym on staje co miesiąc. Podkreślają, że być może ta miesięcznica jest ostatnią, podczas której będą mogli się tam zgromadzić, nie naruszając przepisów.

To aluzja do przyjęcia przez Sejm ustawy o zgromadzeniach autorstwa PiS. Pojawia się w niej sformułowanie dotyczące zgromadzeń organizowanych cyklicznie - odbywających się regularnie w jednym miejscu, na tej samej trasie, co najmniej cztery razy w roku. Jeśli zostaną zarejestrowane, nikt inny nie będzie mógł w określonym miejscu i czasie zgłosić innego zgromadzenia.

Dalej na stronie wydarzenia czytamy:

10 grudnia to równocześnie międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. 10 grudnia 1948 ONZ przyjęła Powszechną Deklarację Praw Człowieka. W jej preambule, czytamy, że "konieczne jest zawarowanie praw człowieka przepisami prawa, aby nie musiał – doprowadzony do ostateczności – uciekać się do buntu przeciw tyranii i uciskowi". Cóż, nasze gwarancje z przepisów prawa właśnie -- jedna po drugiej -- znikają.

Organizatorzy, czyli Obywatele RP charakteryzują się jako grupa obywateli, "których łączy niezgoda na łamanie podstawowych konstytucyjnych zasad demokracji przez osoby sprawujące najwyższe urzędu w państwie."

Wszystkich, a zwłaszcza warszawiaków, wzywają do masowej obecności pod Pałacem Prezydenckim, 10 grudnia od 10.00 do 22.00. 

 

Weźmiesz udział w tym proteście?
Więcej o: