Na Okęciu mieszkają alpaki! "W kwietniu szykuje się kolejnych 12 porodów"

Wiedzieliście, że na warszawskim Okęciu mieszkają... alpaki? Niecodziennym sąsiedztwem pochwaliło się Lotnisko Chopina na twitterowym profilu.

Lotnisko Chopina twittuje o alpakach

Hodowlę na Okęciu zamieszkuje 28 alpak. Zdjęcie uroczych pyszczków pojawiło się na twitterowym koncie lotniska. W ten żartobliwy sposób port lotniczy przypomniał, że "Lotnisko Chopina" i "Okęcie" to nie jedno i to samo, a lotnisko należy określać właśnie tym pierwszym mianem. Okęcie to nazwa osiedla, w obrębie której Lotnisko Chopina  się znajduje i zależy mu na tym, by tych nazw nie mylić. 

Od otwarcia w 1934 roku lotnisko nosiło nazwę Port Lotniczy Warszawa-Okęcie i Centralny Port Lotniczy Warszawa-Okęcie. W 2001 roku nadano mu imię Fryderyka Chopina, a w 2010 zarejestrowano w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego nową, obowiązującą obecnie nazwę, czyli Lotnisko Chopina.

Alpaki z OkęciaAlpaki z Okęcia Źródło: Twitter / Chopin Airport

Wspomniane w poście Alpaki z Okęcia posiadają nawet swój własny profil na Facebooku. A na nim grubo ponad 1000 fanów. 

Spotkamy je też na Instagramie:

 

Hodowla alpak

Postanowiliśmy skontaktować się z właścicielką hodowli, aby zapytać, skąd właściwie hodowla wzięła się na Okęciu. Okazuje się, że powstała wiosną 2013 roku. Alpaki przyleciały z Chile. Na początku stado składało się z 4 samic. Właścicielka powiedziała nam:

Kiedyś Okęcie to była wieś, od dawna mieliśmy tu gospodarstwo. Wcześniej hodowaliśmy konie, mieliśmy szkółkę jeździectwa zostały nam po nich boksy. I postanowiłam założyć hodowlę alpak. Oczywiście nie mieszkają na samym lotnisku, a w jego okolicy, niedaleko nas lądują samoloty.

Niebawem gromadka alpak powiększy się. W kwietniu szykuje się 12 porodów. Czy mieszkającym na Okęciu zwierzętom można złożyć wizytę?

Nasze alpaki można odwiedzać, ale wcześniej trzeba umówić się ze mną telefonicznie. W połowie maja alpaki wyjeżdżają na wakacje w Bieszczady, wracają w okolicach września. Hoduję je na wełnę, ale zamierzam też sprzedawać. Trudno nam się będzie rozstawać, ale rozsądek będzie musiał wygrać, bo powoli zaczyna już brakować miejsca. 

 

Widziałeś kiedyś alpakę na żywo?