Wiec Przyzwoitości, czyli otwarcie skweru Bartoszewskiego już w ten weekend

W najbliższą niedzielę, przy ul. Ogrodowej, odbędzie się uroczyste otwarcie skweru im. Władysława Bartoszewskiego. Organizatorzy zapraszają warszawiaków i wszystkich oddanych słowom profesora: "Warto być przyzwoitym".

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12.00 na warszawskiej Woli. Skwer profesora Bartoszewskiego mieścić się będzie przy ulicy Ogrodowej, a konkretnie: między Białą a Jana Pawła II.

Organizatorzy wydarzenia odbywającego się pod hasłem "Wiec przyzwoitości" podkreślają, iż do nadania skwerowi imienia Bartoszewskiego doszło dzięki staraniom  KOD-u i władz M.St. Warszawy. Apelują:

Wspomnijmy Pana Profesora, uczcijmy Go. Bądźmy razem. KOD Łączy, Nie Dzieli!

Decyzję tę podjęto w październiku na posiedzeniu Rady Miasta, choć nie było łatwo: sprawa wzbudzała niemałe kontrowersje a posłowie Pis'u wstrzymali się od głosu. Bez ekscesów nie obeszło się już na etapie głosowania w Radzie Dzielnicy. Niektórym radnym przeszkadzało na przykład, że Bartoszewski zostanie uhonorowany wcześniej, niż Lech Kaczyński, jak również rzekome blokowanie przez profesora nagrodzenia Orderem Orła Białego płk Witolda Pileckiego (sam profesor Bartoszewski tłumaczył, że sprawa w ogóle nie stanęła na kapitule orderu, w której zasiadał).

Władysław Bartoszewski, więzień Auschwitz, varsavianista, dyplomata, minister spraw zagranicznych zmarł w minionym roku. "Warto być przyzwoitym" - powtarzał.

 

Czy skwer im. Władysława Bartoszewskiego to dobry pomysł?
Więcej o: