Pobito doktoranta UW pochodzącego z Nigerii. Hanna Gronkiewicz-Waltz apeluje o...

Pochodzący z Nigerii doktorant Afrykanistyki UW został pobity. Informację potwierdzili pracownicy Wydziału Orientalistycznego oraz policja. Rada wydziału apeluje do władz i mediów o reakcję. Atak potępiła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Do pobicia doszło w sobotę. Doktorant, wracając do hotelu, w którym mieszka, został uderzony, a następnie pryśnięto mu w oczy gazem. 

W reakcji na zajście Wydział Orientalistyczny UW wydał oświadczenie, potępiając zajście, określając je mianem rasistowskiego i apelując do służb o zdecydowane działania:

26 listopada 2016 r. na ulicy Puławskiej w Warszawie został pobity i zaatakowany gazem doktorant Wydziału Orientalistycznego, obywatel Nigerii. Rada Wydziału potępia ten akt agresji o jednoznacznie rasistowskim charakterze. Jest to, niestety, kolejny taki przypadek w naszym kraju. Od służb publicznych domagamy się zdecydowanych działań celem ujęcia sprawców. Ponownie wzywamy władze państwowe oraz media do podjęcia aktywnych działań zmierzających do powstrzymania wypowiedzi i aktów o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym. Jednocześnie apelujemy do całej społeczności Uniwersytetu Warszawskiego o solidarność z naszym doktorantem.

Na zdarzenie zareagowała również Hanna Gronkiewicz-Waltz, publikując oświadczenie na swoim Facebook'owym profilu. Prezydent Warszawy również podkreśla ksenofobiczny i rasistowski charakter wydarzenia. Solidaryzuje się z pobitym, prosząc o reakcje świadków zajścia oraz media. Zdaniem prezydent trudno liczyć na reakcję władz państwowych, na czele z szefem MSWiA Mariuszem Błaszczakiem czy wicepremierem Jarosławem Gowinem. Zwraca się do Warszawiaków:

Drodzy warszawiacy! Zakładam, że chcemy podtrzymać opinię o Warszawie jako otwartej i gościnnej metropolii. Nie pozwólmy, by takie wydarzenia niszczyły reputację Warszawy, jej atmosferę i potencjał. Nie dawajmy na nie przyzwolenia!Mam nadzieję, że będzie mi dane spotkać się z naszym gościem z Nigerii i zapewnić go, że większość potępia to, co się stało, a mniejszość będzie piętnowana i pociągana do odpowiedzialności.

Skontaktowaliśmy się z Wydziałem Orientalistyki UW oraz Katedrą Języków i Kultur. Poinformowano nas, iż jednostki te nie będą udzielać informacji w tej sprawie ani komentować zajścia. Pracownicy wydziału nie czuli się również upoważnieni do przekazania kontaktu do pokrzywdzonego. Dodali, że Nigeryjczyk nie chce komentować sprawy.

Komenda Rejonowa Policji przy Malczewskiego potwierdza, że zdarzenie rzeczywiście miało miejsce. W rozmowie z metrowarszawa.pl oficer prasowy Joanna Banaszewska powiedziała:

Przyjęliśmy takie zgłoszenie. Materiały zostały wysłane do prokuratury. Obecnie ustalamy okoliczności i sprawców tego czynu.
Czy uważasz, że Warszawa to bezpieczne miasto?
Więcej o:
Komentarze (61)
Pobito doktoranta UW pochodzącego z Nigerii. Hanna Gronkiewicz-Waltz apeluje o...
Zaloguj się
 • kieszonkowiec12

  Oceniono 61 razy 37

  Narodowe łysole bez mózgu chcą zastraszyć najpierw Czarnych, a potem będą bić w lesby, gejów i inaczej myślących lub wyglądających. A to wszystko pod płaszczykiem PiS i Kościółka. Nie damy się wam, kastraci.

 • okoxoko

  Oceniono 45 razy 29

  Klimat sprzyja hołocie.

 • tomtg123

  Oceniono 26 razy 20

  Sorry, taki mamy klimat. Nigdy nie był rewelacyjny, ale nastąpiła dobra zmiana i stał się po prostu ch...owy, co jest dla Polski wstydem.
  Pana doktoranta z Nigerii przepraszam w imieniu wszystkich porządnych Polaków za to, co go w Polsce spotkało z ręki jakiegoś bydlaka. Polska to moja ojczyzna, wstyd mi i przykro że u mnie w domu jakieś bydło ludzi bije.
  ps.
  Pretensje proszę kierować jednoosobowo do Jarosława Kaczyńskiego, bo to on jest odpowiedzialny za ostatnie zmiany w Polsce, nikt inny. Również za to odpowiada, że różnego rodzaju rasistowskie żule poczuły się bezkarnie.
  I on za to odpowie, przed karą może uciec tylko do grobu. Takich rzeczy się nie zapomina i nie wybacza.

 • spluwa-orginal

  Oceniono 26 razy 14

  To juz nie jest Polska ,ktora znalem ,w ktorej sie wychowalem i wyksztalcilem . Dzieki przyzwoleniu nowej wladzy ten kraj sie podli i poniza , a rasistowskie i faszystowskie elementy sieja strach na ulicach .
  Macie coscie wybrali .Nie szkoda mi was .

 • dorycka

  Oceniono 17 razy 13

  Przeczytałam ostatnio "Białystok - Biała siłą, czarna pamięć" . Trwoga .Koszmar. Z niepokojem czekam na wtorkowy mecz Legii !!

 • incipit

  Oceniono 14 razy 8

  To tylko treningi nazi-kaczego "wojska" pod dowództwem Antosia. Niedługo będzie to codziennością.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 9 razy 7

  @prawdziwy-moher

  Za słowa "Różnego rodzaju pasożyty, pierwotniaki, (...) mogą tutaj być groźne“. W innych krajach prokuratura była by automatycznie aktywna. W wielu krajach po takich słowach odsuwa się takich ludzi od kierowniczych stanowisk, a w innach uważa się ich jeszcze za bohaterów, bo zezwolił kibicom, polowanie na każdego, kto odpowiada temu rysopisowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX