Spędź weekend z Panem Kleksem. Pokazy filmowe w NInA

Magicznego świata Pana Kleksa nie trzeba nikomu przedstawiać. Na tej opowieści wychowywały się kolejne pokolenia. Narodowy Instytut Audiowizualny zaprasza do spędzenia weekendu z filmowymi adaptacjami książki Brzechwy.

"Witajcie w naszej bajce, słoń zagra na fujarce..." - to chyba najsłynniejsza piosenka z wielu utworów towarzyszących baśniowym przygodom Pana Kleksa i jego podopiecznych. Do sentymentalnej podróży w świat tej bajki zaprasza Narodowy Instytut Audiowizualny (Wałbrzyska 3/5). Na Facebook'owej stronie wydarzenia czytamy:

Zapraszamy na spotkanie z kultowym czarodziejem, który ma niebywały dar przeobrażania rzeczy pozornie zwyczajnych w pełne życia, koloru i magii.

Spotkanie piątek i sobotę, 9 i 10 grudnia.

W piątek o 18.00 przybyli widzowie zobaczą część pierwszą przygód Ambrożego Kleksa i jego podopiecznych, czyli "Akademię Pana Kleksa" (reż. Krzysztof Gradowski, 1983, 158 min.). W sobotę o 15.00 wyświetlone zostaną "Podróże pana Kleksa", a o 17:45: "Pan Kleks w kosmosie".

Projekcję poprzedzi spotkanie z reżyserem filmu Krzysztofem Gradowskim i odtwórcą roli księcia Mateusza, Adamem Proboszem.

Wstęp na pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Ale warto przyjść wcześniej. Podczas niedawnej projekcji filmu o Beksińskich pojawiło się tyle chętnych osób, że nie dla wszystkich wystarczyło miejsc. 

 

W rolę tytułowego nietypowego profesora wcielił się Piotr Fronczewski - ta kreacja zaliczana jest to najsłynniejszych w jego karierze. Jan Brzechwa książkę, na podstawie której powstała filmowa adaptacja, pisał podczas drugiej wojny światowej. 

Czytałeś w dzieciństwie książkę o przygodach Pana Kleksa?