Zamkną najstarszą aptekę w Warszawie? Chcą tam otworzyć sklep z alkoholem

Jak donosi Gazeta Stołeczna, z Nowego Światu zniknie apteka z pięknym neogotyckim wnętrzem, która działała tam od 165 lat. Wstępnie miała zostać zamknięta na czas remontu. Ale właściciele apteki planują w ogóle zmienić funkcję swojego lokalu. Na jaką? Ta informacja nie ucieszy warszawiaków.

Jak informuje Stołeczna, Zakład Gospodarowania Nieruchomościami, który administruje apteką, zgodnie z wolą właścicielek apteki, zwróci się do konserwatora zabytków z wnioskiem o zgodę na prowadzenie sklepu z alkoholem. Zgoda od konserwatora jest konieczna, gdyż apteka figuruje w rejestrze zabytków.

Wcześniej właścicielki apteki przy Nowym Świecie zwracały się już z prośbą o możliwość prowadzenie tam lokalu gastronomicznego. Zastępca Stołecznego Konserwatora, Michał Krasucki, wniosek odrzucił. Jak mówi Stołecznej, nie wie, jaką decyzję podejmie analizując drugi wniosek.

Jego zdaniem lokal powinien zachować swoją dotychczasową funkcję, gdyż jest ona bardzo istotna. Podobnego zdania jest varsavianista, Jarosław Zieliński. Miasto i służby konserwatorskie powinny według niego zrobić wszystko, by uratować aptekę. 

Apteka jest obecnie własnością spółki AP-Farma Paulina Cyronek, Anna Przybysz. Jak mówią właściciele apteki, chcą ją zlikwidować, gdyż ta nie wytrzymuje konkurencji aptek sieciowych. Oficjalnie nie mówię jeszcze o likwidacji apteki, na razie mowa jest tylko o remoncie.

Apteka nazwana Gotycką mieści się w południowej oficynie Pałacu Branickich przy Nowym Świecie 18/20, u zbiegu ze Smolną. Powstała w 1851 r.

Czy uważasz, że stworzenie w miejscu apteki sklepu monopolowego to dobry pomysł?
Więcej o: