Miasto wydało zgodę na budowę 310-metrowego wieżowca. Prace już się rozpoczęły

- Pozwolenie na budowę najwyższego wieżowca w Polsce jest prawomocne - informuje rzecznik miasta Bartosz Milczarczyk. Do 2020 roku przy Chmielnej powstaną trzy wieże o wysokości kolejno: 310 m (z iglicą), 103 m i 81 m. Prace przygotowawcze już się rozpoczęły.

Ratusz potwierdził. Została wydana zgoda na budowę najwyższego wieżowca w Unii Europejskiej oraz dwóch niższych wież, które powstaną przy ulicy Chmielnej. Deweloperem jest firma HB Reavis, projekt budynków przygotowała pracownia Foster & Partners, odpowiedzialna m.in. za projekt budynku Metropolitan przy pl. Piłsudskiego.

Jak poinformował nas Wojciech Gurak z agencji reprezentującej HB Reavis, decyzja o budowie uprawomocniła się kilka dni temu. Prace przygotowawcze do budowy kompleksu już się rozpoczęły.

Jest zgoda na budowę 310-metrowego wieżowcaJest zgoda na budowę 310-metrowego wieżowca UM

Zespół budynków biurowych nosi roboczą nazwę Chmielna Business Center. Stanie dokładnie przy ulicy Chmielna 73 u zbiegu alei Jana Pawła II. Trzy wieżowce dostarczą łącznie 140 tys. mkw powierzchni użytkowej. Kompleks wieżowców to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w Warszawie. Najwięcej emocji budzi budynek najwyższy. Jego wysokość ma rosnąć kaskadowo od 180 do 230 metrów. Ma być zwieńczony 80-metrową iglicą.

Budowa ma się zakończyć w 2019-2020 r. Ilustracja powyżej to wyłącznie roboczy projekt wieżowca, który wyciekł kilka miesięcy temu. Aktualny projekt już istnieje, lecz pracownia jeszcze go nie ujawniła. Jak poinformował nas Wojciech Gurak, zrobi to w ciągu kilku tygodni.

Czy uważasz, że Warszawie potrzebny jest 310-metrowy budynek?
Więcej o:
Komentarze (55)
Miasto wydało zgodę na budowę 310-metrowego wieżowca. Prace już się rozpoczęły
Zaloguj się
 • dyktator_bolandy

  Oceniono 127 razy 91

  a nie lepiej 10 pieter i 300m iglicy? taniej wyjdzie

 • paryah

  Oceniono 21 razy 19

  to będzie iglica na miarę naszych czasów, my tą iglicą otwieramy oczy niedowiarkom

 • perkis1234

  Oceniono 26 razy 16

  1. Ale dlaczego iglica będzie miała ponad 1/3 wysokości całego budynku??? Czy nie będzie to wyglądało kuriozalnie? Rankingi wysokości powinny być na podstawie wysokości bez iglicy, bo jeżeli tak to może od razu zróbmy 200 metrową iglicę. 2. Gdzie na zdjęciu widać iglicę, czy mogliby pokazać jak to będzie wyglądało razem z nią? Bo może się okazać, ze będzie wyglądać śmiesznie.

 • sztucznypolak

  Oceniono 22 razy 14

  Kiedys w Konstantynowie stala najwyzsza iglica na swiecie (646m). Ale sie zawalila. We Wroclawiu w zeszlym tygodniu iglicy nie udalo sie postawic.
  Radze uwazac.

 • Oceniono 16 razy 12

  iglica spełnia ważne zadania:
  - piorunochron
  - instaluje się na nich anteny przekaźnikowe a im wyżej tym lepiej oraz na 80 metrach to można anten jak mrówek zamontować i kasę niezłą zebrać
  - i mniej istotna - tak pobija się rekordy wysokości

 • calmy

  Oceniono 10 razy 10

  Iglica jest bardzo potrzebna.
  W skali potrzeb kraju iglica ma znaczenie pierwszorzędne.
  Samopoczucie Polaka poprawi się w sposób znaczący gdy bądzie iglica.

 • trup

  Oceniono 30 razy 10

  iglica pomieści 30-poziomowe mieszkanie geja minimalisty

 • smiki48

  Oceniono 27 razy 9

  i oczywiście miasto "zapomniało" zobligować inwestora do zbudowania odpowiedniej liczby miejsc parkingowych. A później będą żale że okolice biurowca są zablokowane przez parkujące gdzie popadnie samochody. Przypomnę że np. w WTC było siedem kondygnacji podziemnych parkingów.
  W biurowcach na Chmielnej powinno być parę tysięcy miejsc parkingowych. A będzie pewnie z 200.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX