Funkcjonariusze do zadań specjalnych: stołeczne konie. W tym roku interweniowały już ponad 800 razy

Policyjne konie umożliwiają pełnienie służby na terenach trudno dostępnych dla patroli pieszych i zmotoryzowanych. W roku 2016 umożliwiły jak dotąd ponad 800 interwencji. W przyszłym roku na utrzymanie koni policyjnych ratusz przekaże 600 tys. złotych.

W szeregach warszawskiej policji służą 23 konie, wszystkie masy śląskiej (ciężkie konie zaprzęgowe). Bez ich pomocy zapewnienie bezpieczeństwa w niektórych rejonach miasta lub na imprezach masowych byłoby dużo trudniejsze.

Przez trzy kwartały tego roku patrole konne podjęły 833 interwencje. Poruszający się na koniach policjanci wystawili około pół tysiąca mandatów i pouczyli 561 osób. Wylegitymowali 1108 a zatrzymali sześć.

Policyjne konie spotkamy w Ogrodzie Saskim, w parkach im. Traugutta, Moczydło, Skaryszewskim, im. Sowińskiego, Bródnowskim, w Lasku na Kole, na Podzamczu czy bulwarach wiślanych. Czasami patrolują Łazienki lub Las Kabacki. Uczestniczą też w akcjach poszukiwawczych oraz zabezpieczaniu imprez masowych i zgromadzeń publicznych.

Konie służące w policji mierzą się na co dzień z licznymi wyzwaniami: muszą przywyknąć do wybuchów petard, dymu, radzą sobie z przeskakiwaniem przeszkód i ognia. 

Miasto Stołeczne Warszawa informuje:

W latach 2007-16 miasto stołeczne Warszawa przeznaczyło na zakup koni dla Komendy Stołecznej Policji 331 tys. zł, a na ich utrzymanie 5,3 mln zł. Na tę ostatnią kwotę składają się środki przeznaczone na wynajem boksów dla koni, ich wyżywienie, obsługę stajenną, weterynaryjną i zootechniczną oraz ubezpieczenie. W 2017 r. na utrzymanie koni policyjnych ratusz planuje przekazać 600 tys. zł.

Służba policyjnych koni trwa, dopóki są zdrowie. Na emeryturę odchodzą zwykle w wieku 18 lat.

Miasto poświęciło im post na swoim facebook'owym profilu, dziękując za dotychczasową służbę:

 

 

Czy konie służące w policji to dobry pomysł?
Więcej o: