W styczniu zburzą Rotundę. Symbol Warszawy powróci za dwa lata

To już pewne. Rotunda zostanie zburzona. Za około dwa lata powróci w tej samej konwencji. Mimo nowej stalowej konstrukcji, bryła budynku będzie miała taki sam kształt oraz wielkość. Prawdziwa rewolucja czeka budynek wewnątrz. Prace rozpoczną się już w styczniu przyszłego roku.

Rotunda na stałe wpisała się w krajobraz Warszawy. To miejsce spotkań zarówno warszawiaków, jak i osób przyjeżdżających do Warszawy po raz pierwszy. Centralny punkt orientacyjny miasta, ale i symbol powojennego modernizmu. Bez Rotundy Warszawa nie byłaby taka sama. Na szczęście obiekt zniknie tylko na chwilę z przestrzeni miejskiej. Powróci w tym samym kształcie.

Nowa RotundaNowa Rotunda Gowin & Siuta

Konsultacje społeczne i konkurs

Zakres oraz skala zmian architektonicznych i funkcjonalnych Rotundy były przedmiotem konsultacji z mieszkańcami stolicy, ekspertami oraz organizacji miejskimi.  Konsultacje przybrały bezprecedensowy w historii współczesnej Warszawy rozmiar. Wpłynęło aż 10 tysięcy ankiet od warszawiaków, co zapewne wskazuje na wyjątkowo silną więź emocjonalną, jaką mieszkańcy miasta mają z tym miejscem. Efektem konsultacji było wypracowanie wizji Rotundy, jako wielofunkcyjnego, regularnie odwiedzanego miejsca.

Drugim etapem był międzynarodowy konkurs architektoniczny Changing The Face 2013 Rotunda Warsaw. Ostatecznie w konkursie na nową Rotundę zwyciężył projekt krakowskiej pracowni architektonicznej Gowin-Siuta. 

Nowa RotundaNowa Rotunda Gowin & Siuta

Dawny wygląd, nowe funkcje

Rotunda zostanie wyburzona i odtworzona z nowych materiałów. Jej wygląd się jednak nie zmieni. Zwycięski projekt przywraca unikalne walory pierwotnego projektu Rotundy. Wzbogaca go jednak o nowoczesne funkcje i rozwiązania, z uwzględnieniem oczekiwań zgłoszonych w trakcie konsultacji społecznych.

Rotunda zmieni swoją funkcję. Bank odda 1/3 powierzchni na cele publiczne. Funkcje bankowe w zrewitalizowanym budynku Rotundy zostaną zlokalizowane na parterze i w podziemiu. Funkcję przestrzeni publicznej będzie pełnił tzw. „Salon Miejski”, obejmujący całe pierwsze piętro budynku. Znajdzie się tam, m.in. multimedialny punkt informacji o wydarzeniach kulturalnych, miejsce odpoczynku i spotkań, galeria sztuki i kawiarnia.

Rozbiórka w styczniu

W grudniu poznamy generalnego wykonawcę. Prace rozbiórkowe rozpoczną się w styczniu 2017 i razem z budową potrwają dwa lata. 

Placówka w budynku będzie funkcjonować do 23 grudnia. Osoby korzystające z placówki w Rotundzie zostaną skierowane do innych oddziałów, gdzie będą obsługiwane. Szczegółowe informacje otrzymają drogą mailową. 

Czy wyobrażasz sobie miasto bez Rotundy?
Więcej o: