?Dzień dobry, czy wszyscy żyją?". Zimowa pomoc dla osób bezdomnych: mobilna łaźnia i zbiórka obuwia

Robi się coraz chłodniej, czas pomyśleć o zimowej pomocy dla osób bezdomnych. Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej zbiera buty, biuro pomocy i projektów społecznych Urzędu Miasta uruchomi mobilną łaźnię a strażnicy miejscy współpracują z Caritas Polska.

Na terenie Warszawy przebywa od 400 do 800 osób bezdomnych - wynika ze statystyk Straży Miejskiej. Jesień i zima to szczególnie trudny dla nich czas, niebezpieczny dla zdrowia, a wręcz życia. Każdego roku z powodu wychłodzenia i chorób umiera w Polsce około 100 osób bezdomnych. Ruszyły już akcje mające na celu przeciwdziałanie temu tragicznemu zjawisku.

Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej apeluje o przekazywanie męskiego obuwia dla bezdomnych mężczyzn z pensjonatu "Łazarz". Dary można przekazywać przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu na ul. Traktorzystów 26 w Warszawie – przy stacji PKP Ursus.

Straż miejska pomoże osobom bezdomnym łącząc siły z Caritas Polska. W ramach zeszłorocznej akcji, "Trochę ciepła dla bezdomnego", rozdawano gorące posiłki i suchy prowiant osobom przebywającym poza schroniskami. Jak również koce, obuwie, odzież. Pomoc dotarła do ponad 400 osób. W tym roku zimowa pomoc odbędzie się pod hasłem „Dzień dobry, czy wszyscy żyją?”, w nawiązaniu do słów wypowiadanych przez strażników podczas patrolowania miejsc zamieszkanych przez osoby bezdomne. Co najmniej do końca lutego 2017 patrole Straży Miejskiej będą dostarczać potrzebującym posiłki i pomoc materialną. Do patroli dołączą studenci Ratownictwa Medycznego, którzy w razie potrzeby udzielą niezbędnej pomocy zdrowotnej.

Ponad trzymiesięczną pomoc dla kilkuset osób wyceniono na ok 30 tys. zł. Zbiórkę na ten cel Caritas Polska przeprowadzi w serwisie www.pomagam.caritas.pl.

Z kolei biuro pomocy i projektów społecznych Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy planuje uruchomienie mobilnej łaźni przeznaczonej dla osób bezdomnych. Obecnie trwa konkurs na oferty jej prowadzenia. Łaźnia ma być usytuowana w trzech kolejnych lokalizacjach, w każdej z nich stacjonując 120 dni. Prowadzona będzie w kontenerach sanitarnych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przeznaczona będzie dla osób bezdomnych chcących skorzystać z kąpieli, wc i wymiany odzieży. Prowadzeniem zajmie się organizacja pozarządowa. Usługi łaźni udostępnione mają być wszystkim zgłaszającym się osobom deklarującym brak możliwości zapewnienia sobie usług sanitarnych we własnym zakresie, w szczególności bezdomnym. Jedyną podstawą odmowy udzielenia tym osobom świadczeń łaźni jest ich stan zagrażający bezpieczeństwu tych osób lub otoczenia, w szczególności znaczne zaburzenia świadomości w wyniku spożycia środków psychoaktywnych i/lub zachowanie agresywne. Start przewidziany jest na przełom grudnia i stycznia

 

 

 

Czy zamierzasz zaangażować się w zimową pomoc dla osób bezdomnych?
Więcej o: