"Azyl" to będzie hit? Wzruszający zwiastun filmu o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo [ZOBACZ]

24 marca do kin wejdzie niezwykły film, którego akcja toczy się w Warszawie. "Azyl" ("The Zookeeper's Wife") opowiada prawdziwą historię doskonale znaną warszawiakom. Główną bohaterkę Antoninę Żabińską, żonę szefa zoo, gra Jessica Chastain.

Antonina Żabińska, żona dyrektora warszawskiego ogrodu zoologicznego, wspólnie z mężem, Janem, ukrywała podczas II wojny światowej dziesiątki Żydów. Żabińscy osobiście wydostawali ich z getta i pomagali przetrwać w opustoszałych murach ogrodu zoologicznego.

Niektórzy ukrywani byli w miejscach przeznaczonych dla zwierząt, inni w willi Żabińskich. W 1965 roku Antonina i Jan zostali odznaczeni przez instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów.

Wydarzenia z czasów II wojny światowej zainspirowały filmowców z Zachodu do nakręcenia filmu. Czy brytyjska produkcja "The Zookeeper's Wife" zdobędzie serca warszawskiej publiczności? 

W rolę pięknej Antoniny Zabińskiej wciela się Jessica Chastain, jej męża Jana zagrał Johan Heldenbergh. W filmie wystąpił również Daniel Bruhl, znany z obrazu "Goodbye Lenin".

Polskim akcentem w filmie jest występ Magdaleny Lamparskiej w jednej z ról. Za reżyserię odpowiadała Niki Caro. Scenariusz powstał na podstawie powieści non-fiction "Azyl". Zdjęcia do filmu powstawały w czeskiej Pradze. Premiera 24 marca.

Przeczytaj także: Słonica wkrótce zginie od pocisku, małpy od kul - przedwojenne zdjęcia warszawskiego ZOO przed katastrofa >>>

 

Czy znałeś historię, jak Żabińscy ukrywali Żydów w Zoo?
Więcej o: