W Wawrze powstaną trzy nowoczesne obiekty. "Elewacja niczym regały z książkami"

W przyszłym roku w Wawrze rozpocznie się budowa trzech "kulturotek". - Osiedlowe wypożyczalnie książek w Radości, Falenicy i na osiedlu Wawer w kolejnych latach mają się zmienić nie do poznania.

Kulturoteka to kameralne centrum kultury, miejsce, w którym można wypożyczyć książkę, ale również wysłuchać koncertu czy wziąć udział w zajęciach plastycznych lub muzycznych. To również świetne miejsce spotkań dla lokalnych mieszkańców.

Trzy takie kulturoteki powstaną wkrótce w Wawrze. Jak informuje Urząd Dzielnicy Wawer, zapewnią lokalnym bibliotekom większą powierzchnię, urządzenie czytelni nawet w plenerze, dostęp do komputerów.

Po sąsiedzku, często na tych samych kondygnacjach, będą się znajdować pracownie plastyczne, muzyczne, sale służące występom, jakich np. w Radości w filii WCK praktycznie nie było.

Kulturoteka przy ul. Błękitnej, róg Solidnej (zdjęcie powyżej)

Powstanie w miejscu wypożyczalni. Architekci z biura Archicon pracujący nad koncepcją tego obiektu elewację zaplanowali tak, że będzie przypominać regały na książki. 

Obiekt będzie trzykondygnacyjny. Znajdzie się w nim biblioteka z czytelniami dla dzieci i dorosłych, pokój, w którym książki będą przygotowywane do wydania czytelnikom, szatnia. W holu na parterze zostanie urządzona niewielka kawiarenka, a na trzecim piętrze będzie zorganizowana wielofunkcyjna sala, która będzie mogła przemienić się w salę kinową.

W sumie ten obiekt będzie miał 860 m kw. powierzchni użytkowej.

Kulturoteka w Radości

Radościańska kulturoteka stanie przy ul. Powojowej, w pobliżu ul. Panny Wodnej, blisko stacji kolejowej. Budynek nie będzie miał więcej niż dwie kondygnacje. 

Główne wejście będzie od strony ul. Powojowej róg Panny Wodnej. Budynek ma mieć kształt litery L i nieco ponad 600 m kw. powierzchni użytkowej. Na parterze przewidziano dużą salę z możliwością jej podziału. W jednym skrzydle znajdzie
się biblioteka, nad nią ulokowano czytelnię i kącik internetowy, a obok pomieszczenie administracyjne, cztery sale do różnorodnych zajęć.

Kulturoteka w Falenicy

Największa z nich powstanie w Falenicy, przy skrzyżowaniu Patriotów z Walcowniczą. Według planów, ma pomieścić bibliotekę oraz Wawerskie Centrum Kultury. 

Przeznaczono na nią 6 mln zł, z czego 50 tys. będzie kosztować projekt użytkowo-funkcjonalny, a 250 tys. zł projekt techniczny. Większą część parteru przeznaczono na salę widowiskową mieszczącą ok. 100 osób, ale z możliwością jej otwarcia w kierunku parkingu, który mógłby być powiększoną widownią pod gołym niebem. 

Projekty koncepcyjne kulturotek przygotowała pracownia Archicon. Prace budowlane według zapowiedzi dzielnicy powinny rozpocząć się w przyszłym roku.

Więcej o: