Spalarnia śmieci rozwiąże problem śmierdzącego Radiowa? Ponad miliard złotych na inwestycję

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania oświadczyło, że już wkrótce rozpocznie się budowa wartej ponad miliar złotych spalarni śmieci na Targówku. Inwestycja ma być jedną z najnowocześniejszych w Europie i, co najważniejsze, ma rozwiązać problem Radiowa.

Jak podała spółka, obiekt ma się składać z dwóch niezależnych od siebie elementów: instalacji do termicznego unieszkodliwiania odpadów o wydajności ponad 300 tys. ton rocznie oraz nowoczesnej, w pełni automatyzowanej sortowni odpadów selektywnie zebranych o wydajności 30 tys. ton rocznie. Będzie również dostarczał prąd i ciepło warszawiakom.

Spalarnia będzie działała przez całą dobę i wytwarzała około 200 tys. MWh ciepła oraz około 100 MWh tysięcy energii elektrycznej każdego roku. Ma to być jedna z najnowocześniejszych spalarni w Europie.

Obiekt ma rozwiązać kwestię zagospodarowania odpadów komunalnych zmieszanych w Warszawie. Jednocześnie ma zachować wymagania dotyczące tzw. redukcji strumienia odpadów kierowanych na składowiska. W skrócie - jak przekonuje MPO, rozwiąże problem "śmierdzącej kompostowni" na Radiowie, która znajduje się na granicy Bielan i Bemowa oraz gminy Stare Babice. Okoliczni mieszkańcy od lat uskarżają się na uciążliwości zapachowe. Wielokrotnie organizowali protesty i pisali petycje. Obiekt pozwoli również na zwiększenie odzysku surowców wtórnych, produkcję energii elektrycznej i cieplnej.

Budowa obiektu ma kosztować 1,1 miliarda złotych. Inwestycja wpisana została na listę Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, więc MPO może skorzystać z 560 mln zł w postaci preferencyjnego finansowania. Prace budowlane planowo mają się rozpocząć w 2017 roku. MPO zapewniło, że całość będzie bezpieczna i neutralna dla ludzi oraz środowiska. Obiekt zaprojektuje firma Sweco Consulting.

Czy Warszawie potrzebny jest nowoczesny obiekt - spalarnia śmieci?
Więcej o: