Poważne problemy Muzeum Techniki. Protesty pracowników i prośba o pomoc

Pracownicy Muzeum Techniki i Przemysłu protestowali przed budynkiem muzeum przeciwko zaniedbaniom w wypłacaniu pensji. Muzeum prosi o pomoc.

„Żądamy zapłaty naszych składek ZUS i NFZ”, „Syty pracodawca nie rozumie głodnego pracownika”, „Ratujmy Muzeum Techniki i Przemysłu! Grozi nam likwidacja! Na bruku może znaleźć się 15 tys. eksponatów – dorobek polskiej i światowej techniki, bezcenne unikaty”, „Od sierpnia pracujemy za darmo” – takie hasła widniały na plakatach pracowników protestujących w minionym tygodniu. O proteście poinformował polsatnews.pl

O problemach pracownicy muzeum informują również na stronie placówki na Facebooku. Apelują o udział w kampanii, mającej na celu pomoc instytucji:

Muzeum ma ogromne problemy! Zachęcamy do udziału w kampanii społecznej w obronie Muzeum którą przygotowało Stowarzyszenie Wspierania Techniki Polskiej

W komunikacie na stronie kampanii społecznej czytamy, że jeśli trudna sytuacja nie zostanie rozwiązana, może skończyć się likwidacją muzeum.

Wierzymy, że Polacy, ceniąc dorobek naszych wynalazców, podpiszą się pod wspólną deklaracją, której celem jest przekonanie władz, że warto ocalić naszą polską historię w dziedzinach techniczno-inżynierskich.

Wszystkie osoby, które uważają, że warto rozwijać wiedzę i poznawać wkład Polski w rozwój cywilizacji technicznej świata i Europy proszone są o podpisanie deklaracji poparcia dla Muzeum i kampanii "Ratujmy Muzeum Techniki". 

Pracownicy muzeum upatrują rozwiązania problemów w upaństwowieniu instytucji. 

Zastępca dyrektora muzeum, Kazimierz Zieliński, w rozmowie z portalem polsatnews.pl stwierdził, iż finansowanie każdego z muzeum składa się z dotacji i przychodów ze sprzedaży biletów. Tymczasem od 1 stycznia 2016 przychody Muzeum Techniki składają się wyłącznie z biletów. Muzeum nie otrzymało dotacji, którą dostawało od 60 lat - stąd zaległości płatnicze. Ma nadzieję, że nie dojdzie do ostateczności, czyli sprzedaży eksponatów, będących unikatami polskiej kultury technicznej.

Staramy się znaleźć rozwiązanie systemowe, czyli przekształcenie Muzeum Techniki w Narodowe Muzeum Techniki, które otrzymywałoby stałą dotację z odpowiedniego ministerstwa.
Czy podpiszesz petycję wyrażającą poparcie dla Muzeum Techniki?
Więcej o: