W Warszawie powstały domki dla motyli! Chodzi oto, aby....

Domki dla motyli to propozycja mieszkańców Woli. Przy każdym z nich powstały specjalne ogródki i pojawią się w trzech miejscach.

Motyle pełnią bardzo ważną rolę w przyrodzie – podobnie jak pszczoły i trzmiele - zapylają kwiaty. Są nawet takie gatunki roślin, których kwiaty przystosowały się do zapylania wyłącznie przez motyle. 

Jednak motylom nie odpowiada środowisko zmieniane przez człowieka. Uciekają z niego i stałe maleje ilość miejsc, gdzie te piękne owady mogą żyć spokojnie. Setki motyli giną z powodu coraz intensywniejszej urbanizacji - wyjaśniają pomysłodawcy projektu „Motyle Łąki na Woli”. Jego projektodawczynią jest Anna Górecka, zawodowa ogrodniczka, która wytypowała miejsca dla motylich budek. 

Dlatego bardzo cenne jest tworzenie obszarów przyjaznych tym owadom. Dzięki nim liczba motyli ma szansę wzrosnąć i nie znikną one z krajobrazu miasta.

Pomysł zrealizowany został w ramach projektu budżetu partycypacyjnego. Przy domkach nasadzono rośliny przyciągające motyle, m.in. rozchodnik okazały, jeżówkę purpurową i kocimiętkę

Usytuowane zostały w trzech miejscach: przy Wolskim Centrum Kultury (ul. Obozowa 85, na terenie przedszkola U Cioci Gosi), w parku Moczydło oraz na terenie Młodzieżowego Domu Kultury (ul. Brożka 1a). O ich zainstalowaniu poinformowała dzielnica.  

 

 

Koszty realizacji projektu oszacowano na 7,8 tys. zł.  

Więcej o: