Jak powstają buty na miarę? Warszawscy mistrzowie opowiedzą o swojej pracy

W Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej 50/52 odbędzie się dzisiaj, o godz. 18, międzypokoleniowe spotkanie szewców. Rzemieślnicy pokażą swoje unikatowe wyroby i tradycyjne narzędzia, opowiedzą też o technikach ze swoich warsztatów.

Wśród mieszkańców Pragi szewstwo było popularnym zajęciem już od XVII wieku. Tradycje te były silne w XIX i XX wieku – wzdłuż ulicy Targowej po nieparzystej stronie prawie każda brama kryła warsztat szewski. Dzisiaj większość tych fachowców zajmuje się naprawami, a zawód nie budzi zainteresowania młodych ludzi. Niestety. Dlatego w każdy pierwszy czwartek miesiąca Muzeum Warszawskiej Pragi organizuje cykl spotkań i warsztatów pt. "Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy". 

Podczas dzisiejszego spotkania o rzemiośle szewskim w XXI wieku opowiedzą:

  • Jacek Kamiński z Artystycznej Pracowni Obuwia, wytwarzający buty damskie i męskie oraz obuwie teatralne, filmowe i historyczne;
  • Jerzy Omiotek – starszy Cechu Rzemiosł Skórzanych, który przybliży działalność cechu i formalne możliwości zdobycia tytułu czeladnika oraz mistrza w tym zawodzie;

Rzemieślnicy pokażą swoje unikatowe wyroby i tradycyjne narzędzia, opowiedzą o technikach ze swoich warsztatów.

W ramach cyklu odbywa się również dokumentacja pracy rzemieślników, prowadzony jest też program „Projektowanie oparte na rzemiośle”, w ramach, którego młodzi designerzy współpracują z doświadczonymi mistrzami.