Powstał wielki mural Czarnego Protestu. Zrzuciło się na niego prawie tysiąc osób

Marta Frej, rysowniczka i graficzka przygotowała mural w obronie praw kobiet. Umieszczono go w Warszawie, przy ulicy Targowej 15. Na przygotowanie malowidła zrzuciło się prawie tysiąc osób zaangażowanych w Akcję Demokrację.

Od kilku miesięcy kobiety i ich sojusznicy w całej Polsce organizują działania przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Czarny Protest, Marsz Godności czy Strajk Kobiet zgromadziły kilkaset tysięcy osób. 80 tysięcy podpisało się też pod apelem przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej, dostępnym na stronie www.akcjademokracja.pl/aborcja. To właśnie te wydarzenia ma upamiętnić mural.

- Miasta i miasteczka w całej Polsce zapełniały się tysiącami kobiet i ich bliskich stojącymi w obronie godności, zdrowia i życia kobiet - mówi Weronika Paszewska z Akcji Demokracji. - Prawie tysiąc postanowiło wesprzeć pomysł upamiętnienia tych wydarzeń, wpłacając pieniądze na wielki mural. Będzie on przypominał o tym, że kobiety w Polsce będą walczyć o godne życie i nie pozwolą na aroganckie próby ograniczania ich praw. 

Z kolei Marta Frej, autorka grafiki muralu podkreśla:

Jestem dumna z polskich kobiet. Jestem dumna z ciężkiej pracy, jaką wykonują aby podnosić swoje kwalifikacje, uszczęśliwiać rodziny, pomagać tym, którzy pomocy potrzebują. Jestem dumna także z tego, że walczą o siebie, że walczą o swoje prawa, wolność, szacunek i prawo do prywatności.

I dodaje, że to ogromny kapitał na kolejne lata:

Jestem pewna, że przyszłość będzie dla nas coraz lepsza, bo zrozumiałyśmy, jaką mamy siłę i jak wiele możemy zdziałać razem - mówi.
Więcej o: