Akcja "Hiena" i "Znicz": strażnicy wyposażeni w noktowizory zadbają o nasze bezpieczeństwo

W okresie Święta Zmarłych ponad 1200 funkcjonariuszy będzie dbać o bezpieczeństwo osób odwiedzających warszawskie nekropolie. Wyposażeni w noktowizory pojawią się w okolicach warszawskich cmentarzy.

Od piątku strażnicy miejscy będą częściej patrolować warszawskie nekropolie. Obecność funkcjonariuszy ma oddziaływać prewencyjnie i odstraszać m.in. „cmentarne hieny".

Z doświadczenia wiemy, że do prób kradzieży zniczy, wiązanek, wartościowych przedmiotów z nagrobków dochodzi często w późnych godzinach wieczornych. Ujmowaliśmy w środku nocy osoby, które ukrywały na cmentarzach skradzione wcześniej znicze, kwiaty i wynosiły je pod osłoną nocy - mówi Marcin Gocławski naczelnik oddziału specjalistycznego Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

 

Pamiętajmy, że w tym czasie może również dochodzić do kradzieży kieszonkowych, chwilę nieuwagi mogą wykorzystać złodzieje. Wybierając się na cmentarz, porządkując groby, nie zostawiajmy wartościowych przedmiotów bez nadzoru. Starajmy się nie zabierać ze sobą zbędnych dokumentów. 

Jak co roku straż miejska apeluje także, aby w okresie Święta Zmarłych zwracać szczególną uwagę na oznakowanie, które w tym czasie może różnić się od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień.

Zanim udamy się na groby najbliższych, zapoznajmy się ze zmianami w organizacji ruchu i sprawdźmy, gdzie będą znajdować się wyznaczone parkingi –tłumaczy Marcin Pawlak z-ca naczelnika V oddziału terenowego straży miejskiej m.st. Warszawy. 

Akcja pod hasłem „Znicz", podobnie jak „Hiena", potrwają od 28 października do 2 listopada.

PAMIĘTAJ

- w trakcie prac porządkowych nie pozostawiaj wartościowych przedmiotów (portfele, torebki, telefony) bez nadzoru;

- nie pozostawiaj wartościowych przedmiotów w samochodzie;

- zabierz ze sobą tylko niezbędną kwotę i dokumenty, które staraj się umieścić w wewnętrznych kieszeniach odzieży;

- jeżeli wybierasz się na cmentarz z dzieckiem, zwracaj na nie szczególną uwagę;  

- zapoznaj się z wprowadzonymi czasowymi zmianami w organizacji ruchu;

- sprawdź wcześniej, gdzie znajdują się wyznaczone parkingi w rejonie nekropolii i parkuj tylko w miejscach do tego wyznaczonych;

- jeśli jest to możliwe, jadąc na cmentarz, korzystaj z komunikacji zbiorowej; 

Więcej o: