Przynieś archiwalne filmy, które trzymasz w domu i zobacz je na dużym ekranie

Amatorskie filmy, nośniki wspomnień, jako cenne skarby przechowujemy w domu, lecz ze względu na powody takie jak brak właściwego sprzętu czy zły stan taśmy często, mimo chęci, nie mamy możliwości obejrzenia ich. Temu problemowi wychodzą naprzeciw organizatorzy Home Movie Day.

Organizatorzy zachęcają do przynoszenia własnych domowych archiwalnych filmów do Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej 50/52 – tu odbędzie się to wydarzenie 5 i 6 listopada

Podczas Home Movie Day będzie można nie tylko obejrzeć przyniesione filmy na dużym ekranie, ale również uzyskać informacje, jak należy dbać o domowe archiwa.

Filmy można przynosić w sobotę 5 listopada w godz. 14-17 i 6 listopada w godz. 10-15. Dyżury filmowe poprowadzą Monika Supruniuk i Magdalena Staroszczyk.

Pierwszego dnia wydarzenia o godzinie 15.00 odbędą się warsztaty noncamerowe, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak zrobić własny film z już istniejących obrazów. Efekty zostaną zaprezentowane dnia następnego o godzinie z 16.00 z muzyką na żywo – zagra Warsaw Improvisers Orchestra.

Podczas festiwalu będzie można również dowiedzieć się więcej o projekcie Lokalna Pamięć Filmowa, organizowanym przez Muzeum Woli od roku 2014. Program ma na celu zbieranie i opracowywanie nieprofesjonalnych filmów kręconych w Warszawie, zarówno przez mieszkańców, jak i przyjezdnych. Z programu może skorzystać każdy, przynosząc archiwalne materiały filmowe na dyżury w Muzeum Woli (każdy czwartek, 15-17). W zamian za przekazanie filmów otrzymuje się cyfrową kopię, którą łatwo obejrzeć w domu.

W programie także pokazy docenionych filmów wykorzystujących archiwalne, prywatne taśmy filmowe. W niedzielę 6 listopada o godz. 10 będzie można zobaczyć „Prywatne kroniki. Monolog” Witalija Manskiego, którego film „Pod opieką wiecznego słońca” o Korei Północnej można było niedawno oglądać w kinie. Na godz. 12 zaplanowany jest pokaz filmu „Prywatny wszechświat” Heleny Treštikovej.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

Home Movie Day zostało ona zainicjowana w 2002 roku przez grupę archiwistów filmowych i od tego czasu, corocznie w jedną z październikowych sobót odbywa się w coraz większej ilości miast na świecie - w tym roku będzie to prawie 70 miejsc!

Czy przechowujesz w domu archiwalne filmy rodzinne?