Czarny protest 2. Kobiety zablokują wejście do metra. Co się jeszcze będzie działo?

Dzisiaj dalszy ciąg manifestacji przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. W stolicy zablokowane zostanie najbardziej ruchliwe skrzyżowanie - przejście podziemne przy Rotundzie.

To już drugi dzień protestów w stolicy w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Wczoraj odbyła się demonstracja przed Sejmem w trakcie której zebrano zostały podpisy pod petycją OSK do polityków i rządu. 

Dzisiejsza data protestu nie jest przypadkowa. 24 października to 41. rocznica islandzkiego strajku kobiet. Z tej okazji w stolicy zaplanowano cztery wydarzenia:  

  • CZARNE DELEGACJE – start z Pięknej 31/37, wręczenie postulatów OSK w biurach partii;
  • KONFERENCJA EPISKOPATU POLEK – Trakt Królewski czytanie listu pod kościołami, start sprzed św. Krzyża;
  • NIE ZEJDZIEMY DO PODZIEMIA – rondo Dmowskiego, blokowanie przejść podziemnych;
  • PIEKŁO KOBIET – na Placu Defilad głośne czytanie felietonów T. Boya-Żelańskiego; 

Relację z Czarnego Protestu oglądaj na żywo na naszym profilu FB.  

Czarny Protest w Warszawie.Czarny Protest w Warszawie. materiały prasowe

Czarny protest rozpoczął się w Polsce 3 października. Na ulice w całym kraju wyszło kilkadziesiąt tysięcy kobiet. Strajk ma związek z projektem "Stop aborcji", który zakłada całkowitą likwidację możliwości dokonania legalnej aborcji. Za spowodowanie śmierci "dziecka poczętego" ma grozić kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Aktualnie w Polsce obowiązuje przepis wypracowany jeszcze w latach 90. pozwalający przerwania ciąży, gdy jest ona wynikiem "czynu zakazanego, zagraża życiu kobiety oraz gdy zdiagnozowano ciężkie uszkodzenie płodu". 

 

Więcej o: