W Stanach tzw. American Center mieszczą się w bibliotekach i są bardzo ważnymi miejscami w społeczności lokalnej.
Amerykańskie biblioteki przestają stanowić miejsce do którego przychodzi się tylko po to, aby poczytać książkę. Można się tam i nauczyć gotować - wyjaśnia Jagoda Zakrzewska, koordynatorka American Center Warsaw.
Otwarte właśnie warszawskie centrum mieści się na drugim piętrze biblioteki przy ul. Koszykowej. I jak mówi Christopher Midura z ambasady Stanów Zjednoczonych jest jednym z 12 priorytetowych w Europie. Jedną z jego inicjatyw będą kursy z przedsiębiorczości. Zajęcia obejmą tworzenie planu biznesowego, naukę pracy w grupie, budowę strategii i poszukiwanie finansowania. Uczestnicy projektu – licealiści i studenci, zostaną otoczeni opieką mentorów-praktyków, którzy pokażą, jak działać lokalnie myśląc globalnie.
American Center Warsaw Fot. Natalia Bet
Zaplanowano również warsztaty dla kobiet i dziewcząt, w tym seminaria i doradztwo ekspertów w zakresie rozwoju biznesu, marketingu i umiejętności komunikacyjnych. Doradcy i eksperci będą przygotowywać przyszłe liderki do odgrywania coraz większej roli w lokalnym środowisku.
American Center Warsaw Fot. Natalia Bet
Poza tym centrum udostępnia różne materiały informacyjne o USA, np. na temat możliwości studiowania w tym kraju. Planowane są też lekcje języka angielskiego z udziałem native speakerów oraz imprezy przybliżające kulturę amerykańską (filmy, wystawy, koncerty).
American Center Warsaw Fot. Natalia Bet
Poza Warszawą American Centrum działają również w Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Radomiu i we Wrocławiu.
Natomiast pierwsi Polacy do Stanów przybyli w 1608 roku. Byli to wykwalifikowani rzemieślnicy, którzy zostali zatrudnieni przez spółkę Virginia, fabrykę produkującą szkło.