11 listopada odbędą się trzy marsze i dwie pikiety. "Zapewnili mnie, że będzie pokojowo"

11 listopada, w święto Niepodległości w Warszawie odbędzie się Marsz Niepodległości oraz dwie pikiety. - Zapewnili mnie, że będą miały charakter pokojowy - powiedziała Ewa Gawor, dyrektorka biura bezpieczeństwa w ratuszu.

Hasło 11 listopada od kilku lat w większości wywołuje lęk i strach niż radość i poczucie dumy. Czy tym razem znów dojdzie do zamieszek? Czy radość z odzyskania niepodległości przez Polskę będzie manifestowana w sposób kulturalny i nie zagrażający mieszkańcom miasta? Co do tego wątpliwości mają nawet ci, którzy wydają zgodę na marsze i pikiety.

Pikiety Obywateli RP

Pikiety na trasie marszu odbędą się w Warszawie 10 i 11 listopada. Obie zorganizują Obywatele RP. Pikiety mają się odbyć przy rondzie Dmowskiego i rondzie de Gaulle'a. 

- Obywatele RP tego dnia będą jednak próbowali powstrzymać ekscesy faszystowskich bojówek w centrum Warszawy. To właśnie tym i niczym więcej jest w rzeczywistości doroczny Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe, głównie ONR - piszą na stronie wydarzenia i zachęcają jednocześnie, aby dołączyć się do jednego z marszów organizowanych przez partię RAZEM lub KOD.

Obywatele RP nie mają zamiaru blokować marszu, chcieli jednak dojść do porozumienia z narodowcami. Narodowcy mieli zapewnić, że ich przemarsz odbędzie się zgodnie z przepisami prawa, że nie będzie haseł i transparentów wzywających do nienawiści ze względu na narodowość, orientację seksualną, religię, płeć i rasę.  Jak donosi Stołeczna, do porozumienia nie doszło. Narodowcy odebrali propozycję jako prowokację.

Marsz Niepodległości

Tegoroczny Marsz Niepodległości odbędzie się pod hasłem "Polska bastionem Europy". Marsz wyruszy z ronda Dmowskiego, przejdzie przez Aleje Jerozolimskie i most Poniatowskiego, a zakończy się na błoniach Stadionu Narodowego. Początek marszu zaplanowano na godzinę 14.00.

Marsz KOD

Swój własny marsz zorganizuje również Komitet Obrony Demokracji. Zbieramy się na Placu Gabriela Narutowicza, skąd ulicami Grójecką i Banacha idziemy na Pole Mokotowskie.  Marsz rozpocznie się o 12.30. Oprócz przemówień, odbędzie się jeszcze koncert. Zagrają Arek Kłusowski, Big Cyc i Oddział Zamknięty. 

Marsz "Za wolność waszą i naszą"

O 15 z Placu Zamkowego wyruszy natomiast marsz organizowany przez partię RAZEM, Antyfaszystowską Warszawę i m.in. Warszawską Federację Anarchistyczną. - Spotkajmy się 11 listopada i pokażmy, że nie ma naszej zgody na zawłaszczanie przestrzeni publicznej przez rasistowskie, seksistowskie i ksenofobiczne bojówki, a tym bardziej na dawanie przyzwolenia przez rząd na rozwój i promocję nacjonalistycznych ugrupowań - piszą organizatorzy. Marsz przejdzie z placu Zamkowego przed gmach Zachęty, a stamtąd na Plac Powstańców Warszawy.

Czy weźmiesz udział w Marszu Niepodległości?
Więcej o: