Podczas budowy II linii metra odkryli podziemne jezioro! Czy to opóźni budowę?

Jak donosi Eska, pracownicy natrafili na terenie przyszłej stacji Księcia Janusza przy ul. Górczewskiej na Woli na jezioro. Firma Gulermak, wykonawca inwestycji, nie planuje odkrywać jeziora ani go wysuszać.

Metro Warszawskie otrzymało pod koniec września komplet pozwoleń na budowę zachodniego odcinka II linii. Podpisało też umowę z firmą, która wybuduje nowe stacje - to firma Gulermak.

Ruszyły już prace nad budową linii. W trakcie robót na wolskiej stacji Księcia Janusza odkryto coś niezwykłego - podziemne jezioro. O znalezisku doniósł serwis Eska.

Jezioro, jak twierdzi wykonawca, firma Gulermak, nie opóźni budowy metra. Firma nie ma zamiaru odkrywać jeziora ani go wysuszać. Dzięki daleko posuniętej dziś technice budowlanej, woda pozostanie tam, gdzie została odnaleziona. Jak twierdzi przedstawiciel firmy, Anna Dudkiewicz, takie niespodzianki już zdarzały się wcześniej w Warszawie

- Mamy zupełnie inną technologię niż ta z budowy pierwszej linii metra. Nie trzeba teraz wykorzystywać innych technologii odwadniających" - powiedziała serwisowi Anna Dudkiewicz z firmy Gulermak, która odpowiedzialna jest za budowę.

Więcej o:
Komentarze (30)
Podczas budowy II linii metra odkryli podziemne jezioro! Czy to opóźni budowę?
Zaloguj się
 • zawodnik.zdzisiek

  Oceniono 37 razy 31

  "Firma nie ma zamiaru odkrywać jeziora ani go wysuszać. Dzięki daleko posuniętej dziś technice budowlanej, woda pozostanie tam, gdzie została odnaleziona."

  aha, dziękuję za obszernie wyjaśnienie

 • maxthebrindle

  Oceniono 27 razy 19

  "Firma nie ma zamiaru odkrywać jeziora ani go wysuszać"

  Droga Ewuniu, autorko - jeziora, rozlewiska, bagna, stawy i mokradła się OSUSZA a nie wysusza. Wysuszyć to sobie Ewunia może włoski po kąpielce...

 • lisa2

  Oceniono 17 razy 17

  Na czym polega to jezioro? Czy jest to po prostu dziura w ziemi wypełniona wodą czy jednak jest to luźna ziemia zmieszana z wodą?

  Nic na ten temat nie napisano.

  Mnie jezioro kojarzy się jednak z pustą przestrzenią wypełnioną wodą - mniej lub bardziej przejrzystą, w której nurek może pływać swobodnie.

  Ponadto metro w Warszawie jest płytkie - 15 do 50 metrów od powierzchni gruntu - więc nad jeziorem jest niewielka warstwa stałego suchego gruntu, który w naturalnych warunkach po jakimś czasie może się zapaść tworząc naturalne jezioro odkryte. Tak to sobie wyobrażam, ale w artykule nic na ten temat nie napisano.

  Cenię dobre dziennikarstwo.

 • aa1000

  Oceniono 8 razy 6

  >>W trakcie robót na wolskiej stacji Księcia Janusza odkryto coś niezwykłego - podziemne jezioro.<<

  Te "niezwykłości" zostały dokładnie opisane w wielu rozprawkach geologicznych i zapewne też w geologicznej dokumentacji budowy metra.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX