"Wystrój rodem z PRL-u, wykończenie lokali najniższym kosztem". Gorzej jest tylko w Rumunii

Eurostat opublikował zatrważające dane. Jak wynika z szacunków Lion's Bank opartych właśnie o te dane, ponad dwóch na trzech najemców w Polsce mieszka w za małym lokalu. Gorszy wynik w Europie ma tylko Rumunia. To nie koniec.

O mieszkaniach i wynajmie pisaliśmy już wielokrotnie. Wspominaliśmy jak trudno wynająć w Warszawie mieszkanie w przystępnej cenie w przyzwoitym standardzie. Na rynku wciąż jest mnóstwo mieszkań, które są nie wyremontowane, które doskonale pamiętają czasy Gierka. 

Tanie mieszkanieTanie mieszkanie Domiporta.pl

Były to nasze obserwacje. Dziś te obserwacje znajdują odzwierciedlenie w wynikach raportu. - Wystrój mieszkań rodem z PRL-u, wykończenie lokali najniższym kosztem czy brak pewności co do ciągłości umowy to częste problemy, z jakimi muszą mierzyć się najemcy w naszym kraju - przyznaje Bartosz Turek z Lion's Banku. Ze statystyk wynika, że lokale, które istnieją, są zbyt skromne.

Dużym problemem wydaje się jednak kwestia przeludnienia. Według danych, na obywatela w Polsce przypada 1,1 pokoju, podczas gdy europejska średnia to 1,6 pokoju. Najgorzej jest właśnie przypadku mieszkań wynajmowanych. W tym segmencie Eurostat uznaje aż 67,8 proc. mieszkań w Polsce za przeludnione, co stanowi ponad trzy razy wyższy odsetek niż europejska średnia (21,5 proc.). To jednocześnie najgorszy wynik w Europie. 

Co oznacza przeludnione? W myśl stosowanej metodologii singiel oraz bezdzietne małżeństwo powinni mieć do dyspozycji mieszkanie, w do dyspozycji jest pokój dzienny i sypialnia. Gdy pojawi się dziecko, mieszkanie powinno zostać zamienione na większe, z wydzielonym pokojem dla dziecka. Gdy rodzina powiększa się o trójkę dzieci, nieruchomość powinna mieć przynajmniej pięć pokojów. 

Tanie mieszkanie WarszawaTanie mieszkanie Warszawa Domiporta.pl

Mieszkaniem standardowym w Polsce jest kawalerka. Czyli nawet jeśli mieszka w takim lokum jedna osoba, przez Eurostat jest to już mieszkanie przeludnione. W Polsce takich jednopokojowych mieszkań jest około 1,3 mln, co stanowi 10% całkowitej liczby domów i mieszkań w naszym kraju.

Gorzej niż w Polsce według danych jest tylko w Rumunii, gdzie problem przeludnienia dotyka 69,3 proc. najemców. Gdzie jest najlepiej? Na Cyprze, w Belgii, Holandii, na Malcie i Irlandii, gdzie przeludnienie wynajmowanych mieszkań to problem dotyczący mniej niż 10 proc. społeczeństwa.

Można uznać, że te wymagania z rodzimego punktu widzenia są wygórowane, ale z drugiej strony spełnienie tych samych wymagań jest na Zachodzie standardem.

Czy kiedykolwiek wynajmowałeś mieszkanie rodem z PRL?
Więcej o: