Dojdzie do rozruchów? Sprawdź, co będzie się działo w Warszawie 11 listopada

Od kilku lat 11 listopada, w Święto Niepodległości, jest w Warszawie gorąco. Wygląda na to, że tak będzie i w tym roku. Jakie wydarzenia szykują się tego dnia w stolicy?

Marsz Niepodległości

Licznik na stronie internetowej wydarzenia odlicza dni, godziny i sekundy do jego rozpoczęcia. Do wystartowania marszu z Ronda Dmowskiego o godzinie 14.00 pozostało 37 dni. - 11.11.2016 spotkajmy się w Warszawie, by zamanifestować naszą narodową dumę i przywiązanie do suwerennego państwa polskiego. Niepodległa Polska to wartość bezcenna. – nawołują organizatorzy. Jak podkreślają ich celem jest wyrażenie woli walki o silną i wielką Polskę. Pierwszy tego typu marsz odbył się w roku 2010. Wzięli w nim udział głównie działacze środowisk narodowych oraz ogólnopolscy kibice. W kolejnych latach marszom towarzyszyły zamieszki. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się za 37 dni 50 minut i 45 sekund. 44 sekundy. 43....

Sprzeciw się nacjonalizmowi: Za Wolność Naszą i Waszą

To rodzaj kontrpropozycji wobec Marszu Niepodległości. - Każdego roku 11 listopada nacjonaliści przechodzą ulicami Warszawy – stwierdzają organizatorzy. Podkreślają wzrost skrajnie prawicowych tendencji w społeczeństwie. - Nacjonaliści zawłaszczyli święto niepodległości, wykorzystując je do organizacji największej faszystowskiej demonstracji w Europie. Pojawiają się i organizują spotkania w szkołach, decydują, kto może uczestniczyć w uroczystościach państwowych, a kto nie. Dotychczas nacjonaliści kojarzeni byli z chuligańskimi incydentami z Marszu Niepodległości. Obecnie to już nie tylko prymitywni zadymiarze, wykrzykujący hasła o „białej Polsce” – teraz przywdziali garnitury i otwarcie współpracują z państwem - czytamy na stronie wydarzenia.

Wśród organizatorów: Razem, Pracownicza Demokracja, Antyfaszystowska Warszawa, Warszawska Federacja Anarchistyczna i 11 Listopada. Sprzymierzone organizacje zachęcają, by spotkać się w Dniu Niepodległości i pokazać, że nie ma zgody na zawłaszczanie przestrzeni publicznej przez rasistowskie, seksistowskie i ksenofobiczne bojówki. - A tym bardziej na dawanie przyzwolenia przez rząd na rozwój i promocję nacjonalistycznych ugrupowań! - dodają. Szczegóły wkrótce. 

KOD Niepodległości

Komitet Obrony Demokracji podkreśla, że 11 Listopada to nasze święto. Nasze, czyli wszystkich Polaków. - Pokażemy światu, jak powinien wyglądać nowoczesny patriotyzm, w wolnym i demokratycznym państwie. 98 lat temu, po latach zaborów, Polacy pokazali, że tu jest Polska. Siłami całego społeczeństwa. Dziś - nasza kolej. Nie dajmy zawłaszczyć biało-czerwonej. Nie dajmy odebrać sobie naszego święta. Jeszcze Polska nie zginęła... - nawołują organizatorzy. Dokładne miejsce, trasa i przebieg marszu ogłoszone zostaną 12 października.

Czy 11 listopada dojdzie w Warszawie do rozruchów?