Całkowita metamorfoza Świętokrzyskiej. Będą drzewa, kwiaty, bębny, trampoliny

Ulica Świętokrzyska zazieleni się jeszcze tej jesieni. Pojawi się na niej niemal 200 okazałych, osiągających nawet 9 metrów drzew oraz kilkadziesiąt krzewów.

Nowe rośliny zostaną posadzone jesienią, dzięki czemu zakorzenią się w okresie zimowym. Wzdłuż całej ulicy pojawi się 190 platanów i cztery graby. Będą to drzewa rosłe: o wysokości 8-9 metrów i obwodzie pnia do 35 centymetrów, przeciwieństwo dotychczasowych cherlawych drzewek. Oprócz drzew pojawią się również krzewy: 18 wiśni różowych o wysokości do 3 metrów, jak również 40 tysięcy sadzonek żywopłotów z irgi i kilkanaście tysięcy bylin oraz kwiatów. W kilku miejscach urządzone zostaną kąciki umożliwiające odpoczynek wśród zieleni. Przybędzie ławek, koszy na śmieci i stojaków na rowery. Instalacje podziemne zostaną zabezpieczone przed korzeniami drzew za pomocą specjalnych ekranów i rur osłonowych

Zmieni się również plac Powstańców Warszawy – ulegnie przeobrażeniu w kwietną łąkę. Pojawią się tu również tysiące krzewów (wierzby purpurowej, wierzby rokity) oraz 25 lip srebrzystych wysokich nawet na siedem metrów. Drzewa rosnąć będą w stalowych misach, co umożliwi ich przesadzenie podczas planowanej na kolejne lata budowy garażu podziemnego pod placem. Oprócz roślin pojawią się takie atrakcje jak uliczne instrumenty muzyczne (bębny, dzwony, piszczałki) oraz dwie trampoliny. Oraz system zraszaczy rozpylających wodną mgiełkę podczas upałów.

Cała metamorfoza będzie efektem realizacji projektów wybranych przez mieszkańców w ramach budżetu partycypacyjnego. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na wykonanie prac.

Zapowiada się pięknie!