"Nie dla importu produktów gorszej jakości zza oceanu!" Zaprotestują przeciwko umowom z USA i Kanadą

CETA i TTIP to kompleksowe umowy handlowo-gospodarcze między Unią Europejską a USA i Kanadą. Zdaniem przeciwników umów, ich podpisanie może m.in. doprowadzić do upadku wielu małych gospodarstw rolnych w Polsce oraz umożliwić import produktów rolnych zza oceanu, które mają niższe standardy zdrowotne i sanitarne. 15 października w Warszawie odbędzie się w tej sprawie protest.

23 września 2016 roku w Bratysławie, podczas nieoficjalnego spotkania europejskich ministrów ds. handlu, padły wstępne deklaracje na temat przyjęcia traktatów CETA i TTIP, które mają regulować handel pomiędzy Unią Europejską i Kanadą oraz USA.

Zdaniem zwolenników umów, ich podpisanie zapewni unijnym przedsiębiorcom więcej rozwiązań do prowadzenia działalności gospodarczej w Kanadzie oraz w USA, doprowadzi do zniesienia ceł, przyczyni się do tworzenia miejsc pracy w Europie. Pozwoli także zlikwidować ograniczenia w dostępie do zamówień publicznych i otworzyć rynek usług.

Przeciwnicy twierdzą jednak, że podpisanie umów doprowadzi do upadku wielu małych gospodarstw rolnych w Polsce oraz doprowadzi do importu produktów rolnych zza oceanu, które mogą mieć niższe standardy zdrowotne i sanitarne. Otworzy też drogę do żywności GMO (genetycznie modyfikowana), której Kanada jest trzecim producentem na świecie. 

Negocjatorzy strony unijnej zapewniają jednak, że umowa zakłada pełne utrzymanie wysokich norm UE w obszarach takich jak bezpieczeństwo żywności, prawa pracownicze i ochrona środowiska. Polski rząd liczy z tego tytułu na korzyści ekonomiczne i gospodarcze. Krytycy uważają jednak, że akceptacja polskiego rządu dla CET-y, wynika wyłącznie z decyzji politycznej, a nie konkretnych argumentów ekonomicznych.

27 października na szczycie Unia Europejska-Kanada, może dojść do parafowania umów. Wcześniej przeciwko CETA protestować będą organizacje pozarządowe m.in. w Niemczech i Austrii. A także w Warszawie. Warszawski protest organizuje Akcja Demokracja. Zaplanowano go na 15 października w godz. 13-16 przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy ul. Wspólnej 30. W proteście swój udział już zadeklarowało ponad 40 tysięcy osób.

Czy popierasz podpisanie traktatów CETA i TTIP?
Więcej o: