Praca cenionego na całym świecie artysty ozdobi warszawską stację metra

Praca Krzysztofa Wodiczki ?Goście?, która reprezentowała Polskę na 53. Biennale Sztuki w Wenecji, trafi do galerii multimedialnej na stacji metra Świętokrzyska.

Bohaterami prezentacji są ludzie, którzy po opuszczeniu własnego kraju są „wiecznymi gośćmi”, „obcymi”, „innymi”. Projekcja pokazuje to, co dzieje się za iluzją okien - sceny przedstawiające imigrantów wykonujących różne czynności, myjących okna, sprzątających, chwilami odpoczywających, rozmawiających ze sobą, cieszących się chwilą, wymieniających uwagi na temat trudnej sytuacji egzystencjalnej, niemożności dostania pracy, kłopotów z legalizacją pobytu. W realizacji projektu „Goście”, wzięli udział imigranci przebywający w Polsce i we Włoszech, pochodzący z różnych regionów świata: z Czeczenii, Ukrainy, Wietnamu, Rumunii, Sri Lanki, Libii, Bangladeszu, Pakistanu, Maroka

W Warszawie żyje wielu obcokrajowców, którzy zasługują na to, by być potraktowani jak goście. To wyzwanie wymaga od nas wrażliwości, solidarności i dostrzeżenia, że nie jesteśmy tu sami. Dzieło Krzysztofa Wodiczki o tym przypomina i jest ważnym głosem w debacie dotyczącej tych kwestii, dlatego bardzo się cieszę, że możemy pokazać je w Warszawie - mówi Tomasz Thun-Janowski, dyrektor biura kultury m.st. Warszawy.

Projekcja w warszawskim metrze towarzyszy dwóm kulturalnym wydarzeniom: Kongresowi Kultury 2016 i festiwalowi „Zgromadzenia. Sztuka Wspólnoty”.