Sprawę opisał portal tustolica.pl , w rozmowie z nimi wiceburmistrz Bielan, Grzegorz Pietruczuk stwierdził, że inwestycja będzie miała wpływ na ponad 800 nieruchomości na terenie tej dzielnicy. Przy czym przeciąć ma Park Młociński w okolicach nowej przystani, demolując ten piękny zabytek . Pietruczuk podkreślił, że dzielnica zrobi wszystko co możliwe, by wykonawca przeanalizował ponownie przebieg gazociągu na terenie tej dzielnicy tak, by budowa nie doprowadziła do dużych zniszczeń.
Wiceburmistrz podkreślił też swoje obawy dotyczące ingerencji w środowisko naturalne i tereny zielone. Jakiej skali wycinki należy się spodziewać? Zgodnie ze słowami Tomasza Pietrasińskiego, rzecznika Gaz-Systemu, szerokość niezbędnego do zrealizowania inwestycji pasa budowlano-montażowego, w którym nastąpi wycinka drzew oraz krzewów, to 18 metrów . Po oddaniu gazociągu pas pozbawiony zalesienia wzdłuż inwestycji wyniesie 6 metrów. W pozwoleniu na budowę standardowo określa liczbę drzew przeznaczonych do wycinki, jak również wskazana zostaje możliwość wykonania nasadzeń zastępczych.
Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas
Uniezależnienie od gazu sprowadzanego z Rosji oraz odejście od archaicznych elektrowni węglowych to jedno z większych przedsięwzięć podejmowanych obecnie przez Polskę. Ze względu na otwarcie gazoportu w Świnoujściu, który umożliwi import paliwa z dowolnego kraju na świecie, państwowa spółka Gaz-System przeprowadza wielką budowę gazociągów. Jeden z nich, łączący Rembelszczyznę (gmina Nieporęt) z Morami (gmina Ożarów Mazowiecki) przebiegać będzie częściowo przez teren Bielan. Gazociąg będzie miał 29 kilometrów długości. Obecny etap to prace projektowe, prowadzone przez ILF Consulting Engineers Polska. Inwestor oczekuje na pozwolenie na budowę w przyszłym roku.
Gazociąg budowany będzie na mocy superustawy (inwestycji priorytetowej) - jako inwestycja strategiczna w skali kraju, co ogranicza możliwość działań samorządu.