Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego już prawie gotowy!

Rotmistrz Witold Pilecki nie bez powodu uważany jest za jednego z najważniejszych żołnierzy II wojny światowej. Był człowiekiem symbolem, uosobieniem wszelkich patriotycznych cnót. W ciągu swojego życia wykazał się niezwykłą odwagą, i jako człowiek honoru, oddał życie za ojczyznę. Mimo starań komunistycznych władz, rodacy zapamiętali go jako bohatera. Mieszkańcy Warszawy chcąc oddać mu cześć, zainicjowali powstanie pomnika na warszawskim Żoliborzu.

Jest już pozwolenie na budowę długo wyczekiwanego pomnika. Monument, stanie na Żoliborzu, po północnej stronie pasa dzielącego jezdnie al. Wojska Polskiego, w pobliżu domu rotmistrza, skąd, 19 września w 1940 r., został wywieziony do obozu KL Auschwitz. Pomnik będzie projektem zwycięzcy konkursu architektonicznego, ogłoszonego przez ratusz.

PileckiPilecki kulturalna.warszawa.pl kulturalna.warszawa.pl

Pomnik będzie dużą sześcienną bryłą z granitu i betonu. Jednolitą i prostą formę, będą przełamywać ekspresyjne elementy, które  razem będą tworzyć spójną całość. Postać rotmistrza zostanie odlana z brązu i będzie przedstawiać człowieka w mundurze i rogatywce, który wyłania się ze szczeliny granitowej bryły.

PileckiPilecki architektura.um.warszawa.pl architektura.um.warszawa.pl

Rotmistrz Witold Pilecki był człowiekiem niezwykłej odwagi. Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej. Na potrzeby tajnej misji, dobrowolnie stał się więźniem obozu Auschwitz-Birkenau. Dzięki jego relacjom o Holocauście, świat po raz pierwszy dowiedział się o zbrodniach hitlerowskich. W późniejszych latach został aresztowany przez UB. Przetrzymywany jako więzień polityczny, został postawiony przed komunistycznym sądem. Pokazowy proces zakończył się wyrokiem śmierci dla rotmistrza. Witold Pilecki został uhonorowany i oczyszczony ze wszelkich zarzutów dopiero w wolnej Polsce. Wzniesienie pomnika to jedna z wielu inicjatyw której podejmują się władze i mieszkańcy aby zachować pamięć o tym bohaterze przetrwała.

Więcej o: