Komitet Obrony Robotników (KOR) został powołany 23 września 1976. Był pierwszą w Peerelu jawną organizacją opozycyjną, której głównym celem było niesienie pomocy finansowej i prawnej represjonowanym przez peerelowskie władze robotnikom i ich rodzinom. Powstanie KOR-u było reakcją na represje, które w czerwcu 1976 spotkały robotników z Radomia, Ursusa i Płocka, gdy na wiadomość o drastycznej podwyżce cen żywności wyszli oni na ulice. Aresztowanych zostało wówczas blisko 2,5 tysiąca osób, większość była katowana w więzieniach i aresztach, setki osób skazano.
Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas
Z okazji 40. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników Dom Spotkań z Historią w dniach 20-25 września zaprasza na cykl wydarzeń upamiętniających działalność KOR pod nazwą Siła w jedności.
23 września (piątek) w godz. 19.30-21.00 odbędzie się na Krakowskim Przedmieściu, róg Karaszewicza-Tokarzewskiego plenerowy koncert poetycki Siła w jedności.
Wiersze i piosenki poetów pokolenia KOR, do muzyki Karima Martusewicza, wykonają artyści polskiej sceny muzycznej i teatralnej, m.in.: Anna Cieślak, Gaba Kulka, Sylwia Wiśniewska, Abradab, Rafał Mohr, Adam Nowak, Jan Nowicki, Krzysztof Zalewski oraz Karimski Club . W koncercie usłyszymy utwory: Stanisława Barańczaka, Zbigniewa Herberta, Jana K. Kelusa, Ryszarda Krynickiego, Ewy Lipskiej, Adama Zagajewskiego i innych.
23 września (piątek) o godz. 19.00 z kolei odbędzie się wernisaż wystawy KOR. Samoobrona społeczna. Miejsce: skwer im. ks. Jana Twardowskiego (przy Domu Spotkań z Historią).
Wystawa przygotowana przez Ośrodek KARTA jest źródłową opowieścią o twórcach Komitetu Obrony Robotników, jego działalności oraz ludziach, którym KOR pomagał.
20 września (wtorek) w godz. 14:00-18:00 w Domu Spotkań z Historią odbędzie się seminarium Czego uczą nas działacze KOR?
24 i 25 września (sobota-niedziela) w DSH o godz. 16.00 odbędą się pokazy filmów dokumentalnych o Komitecie Obrony Robotników .
24 września o godz. 16.00: KOR (1988, 53'), reż. Agnieszka Holland, Andrzej Wolski
Film opowiada o działalności Komitetu Obrony Robotników od jego zawiązania 23 września 1976 po wybuch Solidarności w sierpniu 1980. Autorzy filmu pokazują KOR oczami jego członków, m.in.: Seweryna Blumsztajna, Jana Józefa Lipskiego i Jacka Kuronia.
25 września, godz. 16.00: NiepoKORni (2006, 49'), reż. Borys Lankosz, Maciej Dancewicz.
Film opowiada o działalności Komitetu Obrony Robotników, życiu w stanie ciągłego zagrożenia i związanych z tym problemach rodzinnych oraz o odwadze i poświęceniu opowiadają członkowie i współpracownicy KOR.