Leczył dzieci marihuaną. Został zwolniony z Centrum Zdrowia Dziecka. Teraz może wrócić do pracy

Dr Marek Bachański rok temu został zwolniony w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu, ponieważ eksperymentalnie leczył dzieci medyczną marihuaną. W czwartek sąd nakazał przywrócenie lekarza do pracy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dr Marek Bachański prowadził eksperymentalną terapię leczenia padaczki. Małym pacjentom podawał środki zawierające medyczną marihuanę. W lipcu ubiegłego roku dyrekcja CZD zakazała mu wystawiać recepty na leki na bazie konopi. Lekarz usłyszał, że robił to nielegalnie, bo swojej eksperymentalnej metody nie zgłosił do komisji bioetycznej. Sprawa trafiła do prokuratury. W międzyczasie jeden z małych pacjentów zmarł.

- Nigdy z moim udziałem nie był prowadzony eksperyment leczniczy z zastosowaniem leków zawierających kanabinoidy. Ja leczyłem skrajnie ciężko chorych pacjentów, ordynując im leki zawierające marihuanę leczniczą, dopuszczone do obrotu w innych krajach UE. Podkreślam, za każdym razem procedura importu docelowego leków odbywała się za pełną wiedzą i zgodą moich przełożonych w CZD, konsultanta krajowego z zakresu neurologii dziecięcej oraz urzędników Ministerstwa Zdrowia - mówił w wywiadzie dla metrowarszawa.pl dr Marek Bachański .

Na ogłoszenie wyroku czekano rok. Do dzisiaj. Decyzją sądu, lekarz powinien zostać przywrócony na poprzednio zajmowane stanowisko w CZD. Ponadto ma otrzymać 6 092 zł wynagrodzenia za trzy miesiące pozostawania bez pracy.

Dyrekcja szpitala nie wyklucza apelacji.

Więcej o: