Starówka, Łazienki i Centrum Nauki Kopernik wśród najchętniej odwiedzanych atrakcji. Co jeszcze wynika z raportu "Turystyka w Warszawie"?

Ilu turystów odwiedziło w minionym roku Warszawę? Jakie miejsca oglądali najchętniej? Ile zostawili po sobie pieniędzy? Tego typu informacje wyczytamy w raporcie "Turystyka w Warszawie 2015".

Na warszawskich ulicach coraz częściej rozbrzmiewają języki świata. Turyści, tak Polscy, jak zagraniczni, chętnie wybierają nasze miasto na cel eskapad. W zeszłym roku Warszawę odwiedziło niemal 8,5 miliona gości (to szacunkowa liczba turystów i osób odwiedzających). To o ponad 5 procent więcej niż w roku wcześniejszym.

Najwięcej, bo 560 tysięcy osób przyjechało z Niemiec , 392 tysiące z Wielkiej Brytanii , po 252 tysiące z Hiszpanii i USA , po 224 tysiące z Francji i Włoch , 168 tysięcy z Ukrainy . Turyści krajowi dotarli tu przede wszystkim pociągami lub samochodami, zagraniczni zaś: samolotami i pociągami.

Główny cel turystów krajowych stanowiły - odpowiednio - zwiedzanie zabytków, odwiedziny u krewnych i znajomych oraz wypoczynek, natomiast zagranicznych: zwiedzanie zabytków, poznawanie kultury, historii i miejscowych zwyczajów oraz wypoczynek.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Największe atrakcje dla podróżników z Polski to: Stare Miasto (21%), Łazienki Królewskie (18%), Centrum Nauki Kopernik (17%), zaś dla zagranicznych: także starówka (44%) i Łazienki (12%), ale również Pałac Kultury (11%).

W dziesięciostopniowej skali atrakcyjność turystyczna Warszawy została oceniona na 7,85 - całkiem nieźle! Średnia deklarowana kwota wydatków na osobę podczas pobytu to 717 złotych (407 Polacy, 1542 osoby z zagranicy), zaś jego długość: 4 dni .

Z raportu wynika również, że aż 93% mieszkańców Warszawy jest zadowolonych z życia tu , a 82% jej mieszkańców mając możliwość wyboru miejsca zamieszkania, nadal chciałoby mieszkać w Warszawie. 88% uważa ją za miasto bezpieczne , 79% za otwarte , a 71% za takie, w którym można znaleźć pracę . Budynkiem najbardziej kojarzonym przez mieszkańców z ich miastem jest Pałac Kultury (47%). 3 najbardziej popularne miejsca wyskakujące na Instagramie przy hasztagu #warsaw to Pałac Kultury, Stare Miasto i Wisła . 44% powierzchni miasta zajmuje zieleń , przy czym 76% mieszkańców uważa, Warszawę za miasto z dużą jej ilością.

97% turystów krajowych i 85% zagranicznych zamierza tu powrócić ponownie, a po 95% z każdej grupy planuje zarekomendować Warszawę znajomym. Serdecznie zapraszamy!

"Turystyka w Warszawie. Raport 2015" powstał w Stołecznym Biurze Turystyki, w wersji polskiej i angielskiej. Jest dostępny na  oficjalnym portalu turystycznym m.st. Warszawy.

Więcej o: