"Oto cała prawda". Miasto jest Nasze publikuje Warszawską Mapę Reprywatyzacji

Stowarzyszenie Miasto jest Nasze trzyma rękę na pulsie i publikuje zaktualizowaną Mapę Warszawskiej Reprywatyzacji. Znajdziemy na niej wszystkich bohaterów stołecznej afery oraz powiązania między nimi. Na samym szczycie zdaniem stowarzyszenia stoi oczywiście prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Jesteśmy przerażeni skalą powiązań - mówi Miasto jest Nasze.

- Oto cała prawda o warszawskiej reprywatyzacji - ogłasza na stronie Miasto jest Nasze i publikuje zaktualizowaną o najświeższe informacje mapę powiązań między różnymi osobami, które zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia mogły brać udział w aferze.

- Jesteśmy przerażeni skalą powiązań. (...) Polskie państwo wymaga głębokiej odnowy a politycy muszę wytłumaczyć się podejmowanych przez siebie działań - powiedział podczas Live na FB Jan Śpiewak z Miasto jest Nasze.

Kto z kim, dlaczego

Pojawia się oczywiście prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz powiązana z już były dyrektorem biura gospodarowania nieruchomościami Marcinem Bajko oraz z Andrzejem Kowalcem, prezesem Grupy Fenix, zajmującej się zreprywatyzowanymi kamienicami. Zdaniem mieszkańców, firma ta to słynny czyściciel kamienic.

Na mapie pojawia się również Jakub Rudnicki, zastępca dyrektora BGN. To on miał podejmować wszystkie decyzje w biurze, nie Marcin Bajko.

Pojawia się na mapie również słynny prawnik zajmujący się reprywatyzacjami - Robert Nowaczyk. - Wyjątkowo skuteczny - jak podaje Gazeta Wyborcza. Ze 120 warszawskich nieruchomości, o które zabiega dla klientów i dla siebie, przejął prawie 50. Pojawia się też jego siostra - Marzena Kruk, która w ciągu ostatnich 5 lat w ramach odszkodowań reprywatyzacyjnych otrzymała od M. St. Warszawy kwotę 38 mln zł. Jest też współwłaścicielką zreprywatyzowanej kamienicy przy ul. Odolańskiej 7. Była właścicielką Mokotowskiej 63.

Na mapie nie zabrakło również słynnego czyściciela kamienic Marka Mossakowskiego. Był jednym z pierwszych, którzy zaczęli działać na rynku reprywatyzacyjnym. Właściciel wielu zreprywatyzowanych nieruchomości w Warszawie m.in. Nabielaka 9, skąd została uprowadzona i zamordowana Jolanta Brzeska.

Publikacja pierwszej wersji mapy stworzonej przez Stowarzyszenie Miasto jest Nasze skończyła się sprawą w sądzie. Biznesmen, główny bohater mapy, pozwał stowarzyszenie. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście uznał, że przedstawiciele stowarzyszenia są niewinni.

Afera reprywatyzacyjna

Afera wybuchła, gdy wyszło na jaw, że ogromna działka przy Chmielnej 70 warta 160 mln zł została bezpodstawnie oddana w ręce Duńczyka. Hanna Gronkiewicz-Waltz, której mąż odziedziczył jedną ze zreprywatyzowanych kamienic, nie opczuwa się do odpowiedzialności za cały proceder. Już zwolniła dwóch wiceprezydentów Warszawy, którzy sprawowali nadzór nad nieruchomościami w stolicy, rozwiązała także biuro gospodarowania nieruchomościami. Zespół prokuratorski w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie bada w tej chwili 40 spraw dotyczących reprywatyzacji w stolicy. Wśród nich jest 19 śledztw wcześniej umorzonych, jedno zawieszone i 20 spraw zakończonych odmową wszczęcia śledztwa.

Więcej o: