Skąd takie lato we wrześniu? Ekspert wyjaśnia i zapowiada przepiękny początek jesieni

- Wrzesień jest miesiącem przejściowym. Dzięki temu, że północ kontynentu i obszary biegunowe nie są jeszcze silnie wychłodzone, a na południu temperatury zaczynają spadać na skutek coraz mniejszego nasłonecznienia, różnica temperatur jest we wrześniu najniższa, z pogoda uspokaja się - wyjaśnia Krzysiek Piasecki i zapowiada ciepły początek jesieni.

Nad Europę zaczyna być ściągane ciepłe powietrze z południa i zaczyna się okres nazywany Babim Latem - opowiada autor fan page'a Pogoda w stolicy, jak i w okolicy .

Taki układ najczęściej pojawia się we wrześniu lub październiku, później pogodę kształtują niże wchodzące znad Atlantyku. Ciepła i słoneczna pogoda potrafi się utrzymywać wiele tygodni.

Właśnie do takiej sytuacji, jak mówi, doszło w tym roku. - Na wschód od Polski mamy centrum rozległego układu wyżowego, który zapewnia dużo słońca, a po jego wschodniej stronie napływa bardzo ciepłe powietrze polarnomorskie. Co więcej, taka sytuacja, z niewielkimi zmianami, utrzyma się w tym roku wyjątkowo długo - opowiada.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Najnowsze prognozy potwierdzają przypuszczenia, że słońce i jesienny gorąc utrzyma się jeszcze w nadchodzącym tygodniu. Oto prognoza na najbliższe dni:

Po czwartkowym bardzo ciepłym i pogodnym dniu, piątek nie przyniesie zmian. Na niebie nadal słońce, a na termometrach do 28-29 stopni. Deszczu nie będzie - podobnie przez kolejny tydzień... albo więcej. W sobotę na termometrach do 29 stopni, a lokalnie 30 stopni. Niebo oczywiście właściwie bezchmurne, a wiatr słaby. Niedziela także bez zmian, z temperaturą około 29?. Niebo błękitne, deszczu brak, wiatr słaby.

Od poniedziałku - bez zmian. Temperatura dzień w dzień, co najmniej do piątku, a może niedzieli do 27-29 stopni, pod koniec tygodnia blisko 30 stopni. Przyszły tydzień, jak to zawsze z prognozami długoterminowymi, jest obarczony ryzykiem, ale wygląda na to, że babie lato nie odpuści i prognoza na ponad tydzień ma się szanse sprawdzić jak rzadko kiedy.

Więcej o: