Ratusz reaguje na aferę reprywatyzacyjną. Wiceprezydenci stolicy zdymisjonowani

Wiceprezydenci stolicy Jacek Wojciechowicz i Jarosław Jóźwiak właśnie podali się do dymisji. To pokłosie afery reprywatyzacyjnej.

Informacja o rezygnacjach wiceprezydentów została ogłoszona po zarządzie krajowym Platformy Obywatelskiej, który odbył się 8 września. Decyzje w ratuszu to pokłosie afery reprywatyzacyjnej.

Wiceprezydentem nie będzie już Jarosław Jóźwiak - najmłodszy ze wszystkich zastępców (został powołany na tę funkcję w 2014 roku). Podał się do dymisji. Od 2014 roku odpowiadał m.in. za Biuro Gospodarki Nieruchomościami. Gdy miał je pod opieką, wybuchła afera reprywatyzacyjna związana z działką przy Chmielnej 70. Sam teren został jednak oddany przez ratusz w 2012 roku.

"Widząc, że stałem się zakładnikiem walki politycznej wszystkich stron konfliktu, wymierzonej przeciwko Pani Prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz dziś rano oddałem się do jej dyspozycji. Dziś kończę moją blisko 10 letnią przygodę z samorządem warszawskim. Przez ostatnie lata byłem z moim ukochanym miastem w chwilach radosnych i chwilach trudnych, katastrofy smoleńskiej, powodzi w 2010 czy pożaru mostu" - napisał na FB Jarosław Jóźwiak.

Jarosław JóźwiakJarosław Jóźwiak Facebook.com Facebook.com

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zwolniła również Jacka Wojciechowicza (był wiceprezydentem od 2006 roku). Wojciechowicz zajmował się głównie transportem i komunikacją. A także odpowiedzialny był za biuro architektury i planowania przestrzennego, gdzie powstał plan zagospodarowania przestrzennego okolicy Pałacu Kultury i Nauki uchwalony w 2010 roku.

To właśnie ten dokument budzi największe wątpliwości w związku z reprywatyzacją działki wartej 160 mln zł, którą miasto oddało w prywatne ręce.

Nowym zastępcą Jóźwiaka zostanie Witold Pahl , radca prawny, poseł na Sejm VI i VII kadencji, od 11 grudnia 2015 roku członek Trybunału Stanu. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Już zapowiedział, że zajmie się sprawą reprywatyzacji. - Wszystkie kompetencje, doświadczenie poświęcę dla dobra mieszkańców stolicy i konstytucyjnej zasady zaufania obywateli do władzy. Moim podstawowym zadaniem będzie na pierwszym etapie uzyskanie statusu pokrzywdzonego dla miasta Warszawy. Da to możliwość współpracy z prokuraturą i szybszego wyjaśnienia tej sprawy. Determinacji mi nie zabraknie w ustalaniu osób, które naruszyły prawo i były winne - powiedział na konferencji prasowej.

Z kolei obowiązki Jacka Wojciechowicza przejmie trzeci wiceprezydent Warszawy - Michał Olszewski , który zajmuje się funduszami unijnymi.

Pozostałe kompetencje, jak poinformowała Hanna Gronkiewicz-Waltz, będą rozdzielane na bieżąco.

Więcej o: