Sukces warszawiaków! Z Świętokrzyskiej znikną donice, pojawią się nawet dziewięciometrowe drzewa

Jeszcze w 2016 roku z ulicy Świętokrzyskiej znikną znienawidzone przez warszawiaków donice, a w ich miejsce zostaną posadzone drzewa. Niektóre, jak informuje ZDM, mają mieć nawet dziewięć metrów!

Drzewa w donicach pojawiły się na Świętokrzyskiej po zakończeniu budowy centralnego odcinka II linii metra. Pojawiły się również szersze chodniki i ścieżki rowerowe. Gdy warszawiacy zobaczyli rachityczne krzewy na betonie, przerazili się. Urzędnicy przekonywali jednak, że nie da się tam posadzić drzew ze względu na instalację elektryczną.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Mieszkańcy nie odpuścili. Jeszcze w 2015 roku zgłosili do budżetu partycypacyjnego dwa projekty - łąkę kwietną zamiast donic na pl. Powstańców Warszawy i Zieloną Świętokrzyską, czyli szpalery drzew. Oba projekty wygrały w zeszłym roku. Jak informuje ZDM, konsultacje społeczne właśnie dobiegły końca. Jest wynik.

Zarówno na Świętokrzyskiej jak i na pl. Powstańców Warszawy ma się pojawić dużo więcej zieleni. To głównie drzewa, ale też krzewy i trawy. Nowe nasadzenia pojawią się na ul. Świętokrzyskiej (od ul. Kopernika do ronda ONZ) oraz na pl. Powstańców Warszawy. - Aby jak najlepiej spełnić oczekiwania mieszkańców w stosunku do tak ważnej przestrzeni w centrum miasta, nasadzenia poprzedziliśmy konsultacjami społecznymi. Na zlecenie ZDM prowadziła je Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia" - informuje ZDM.

Uczestnicy konsultacji nie mieli wątpliwości co do tego, że ulica Świętokrzyska ma bardzo duży potencjał do zmian. Ważnym tematem okazał się wątek proporcji pomiędzy projektowaną zielenią, a terenami dla pieszych, rowerzystów oraz miejscami na ogródki gastronomiczne. Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom uda się pogodzić te funkcje. Wzdłuż ulicy pojawi się ok. 200 nowych drzew.

Uczestnicy konsultacji społecznych przychylili się do pomysłu by oprócz łąki kwietnej na placu Powstańców Warszawy pojawiły się również drzewa. Tu największym poparciem cieszył się pomysł wydzielenia terenu placu drzewami posadzonymi po jego obwodzie.

Koszt nasadzeń na Świętokrzyskiej autorzy projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego oszacowali na 575 tys. zł, natomiast kwietna łąka na pl. Powstańców Warszawy ma kosztować ponad 80 tys. zł. Obecnie trwają prace nad wykonaniem projektu budowlanego oraz wykonawczego. Zgodnie z planem nasadzenia powinny się pojawić do końca roku.

Więcej o: