W sobotę warszawiacy zobaczą oryginał dzieła jednego z najwybitniejszych Polaków. Fragmenty odczyta para prezydencka

Bezcenny dokument na jeden dzień opuści skarbiec Biblioteki Narodowej, a pałacowe wnętrza Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie, na co dzień zamknięte, zostaną udostępnione zwiedzającym. Pokaz rękopisu "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza oraz czytanie fragmentów przez parę prezydencką już w sobotę między 12.30 a 21.00.

Quo vadis to jedno z najpopularniejszych dzieł Henryka Sienkiewicza. To również jedna z najbardziej znanych na świecie polskich powieści.

- Do 2016 roku została wydana w blisko 60 krajach i w ponad 50 językach, ale już na początku XX wieku przekładów było tak wiele, że sam autor nie znał ich dokładnej liczby - informują organizatorzy wydarzenia.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Co ciekawe, jak piszą, gdy w Polsce zarejestrowano 200 wydań powieści, w języku włoskim i niemieckim było ich dużo więcej - po prawie 300. - To świadczy o międzynarodowej popularności Quo vadis - podkreślają.

Podczas wystawy będzie można zapoznać się ze szczegółową, przygotowaną specjalnie na tę okazję bibliografią polskich i zagranicznych wydań, a część z nich zobaczyć na własne oczy - między innymi unikatowe egzemplarze w języku japońskim, hebrajskim i perskim, a także bogato ilustrowane, hiszpańskie wydanie z 1900 roku.

RękopisRękopis Polona.pl Polona.pl

Jeden z egzemplarzy tego wydania Prezydent Andrzej Duda podarował Papieżowi Franciszkowi w czasie wizyty w Polsce w lipcu 2016 roku.

Sam rękopis to 312 wypełnionych drobnym pismem kart, uzupełnionych uwagami naniesionymi przez autora z myślą o redakcji "Gazety Polskiej", która drukowała powieść w odcinkach od 26 marca 1895 roku do 29 lutego 1896 roku.

Według badaczy Henryk Sienkiewicz, już jako sławny pisarz, podarował rękopis właśnie jednej z pracownic gazety, która z czasem sprzedała go znanemu bankierowi Leopoldowi Julianowi Kronenbergowi.

RękopisRękopis Polona.pl Polona.pl

- W czasie okupacji przechowywany w sejfie Banku Handlowego, a po powstaniu warszawskim ukryty w krypcie Kolegiaty w Łowiczu, do Biblioteki Narodowej trafił ostatecznie w 1951 roku i do dzisiaj jest jej własnością - informują organizatorzy.

W najbliższą sobotę w kilkuset miejscowościach w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie. W Ogrodzie Saskim w Warszawie fragmenty "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza będzie czytać para prezydencka, a także wielu aktorów, m.in. Ewa Dałkowska, Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Dawid Ogrodnik, Tomasza Schuchardt i Jan Nowicki. Wydarzenie będzie dostępne również dla osób niesłyszących i niedosłyszących.

Fragmentom powieści towarzyszyć ma akompaniament na żywo. Wystąpią m.in. Misia Furtak, Skubas, Pustki i Patrick The Pan. Pokaz rękopisu już 3 września (sobota), 12.30 - 21.00 w Pałacu Rzeczypospolitej na pl. Krasińskich 3/5.

Więcej o: