Pokłosie afery na Ochocie. Koniec ze sprzedażą lokali po zaniżonych cenach?

Na najbliższej sesji miejscy radni zdecydują, czy przyjąć uchwałę, na mocy której lokale użytkowe będą sprzedawane wyłącznie w drodze przetargu. To pokłosie głośnej sprawy na Ochocie, gdzie władze dzielnicy miały sprzedawać lokale po zaniżonej cenie. Sprawę bada prokuratura.

Zgodnie z uchwałą z 2004 roku, miasto mogło sprzedawać lokale albo w drodze przetargu, albo w trybie bezprzetargowym (pierwszeństwo nabycia mają dotychczasowi najemcy, którzy zajmowali lokal min. 3 lata). Pod warunkiem, że zajmowali lokal minimum trzy lata.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Miejscy aktywiści podkreślali jednak, że sprzedaż bezprzetargowa nie jest oparta o jasne zasady i może działać na niekorzyść miasta i lokalnej społeczności. Dowodem ma być afera lokalowa na Ochocie, która wybuchła w lutym b.r. (cały raport można przeczytać na stronie ). Dzielnica miała sprzedać lokale użytkowe po zaniżonej cenie. Mowa była m.in. o lokalu przy Raszyńskiej (sprzedany najemcy za 455 tys. zł, odsprzedany po 9 miesiącach za trzykrotność tej sumy na wolnym rynku). Ochota miała ponieść koszty w wysokości nawet 2,5 mln zł. Prokuratura Okręgowa prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Problem wystąpił nie tylko na Ochocie, ale również w Śródmieściu, gdzie lokale (a dokładnie przy ul. Koszykowej 10, Krakowskie Przedmieście 16/18 i Ordynackiej 11) również miały być sprzedawane po zaniżonych cenach.

Nowa uchwała ma zlikwidować możliwość bezprzetargowej sprzedaży lokali. Zgodnie z jej zapisami, cena wywoławcza danego lokalu nie może być niższa od aktualnej jego wartości (którą wycenia rzeczoznawca). Ponadto, każda decyzja o sprzedaży lokalu musi być uzasadniona interesem ekonomicznym miasta i zgodna z oczekiwaniami lokalnej społeczności.

Sesja odbędzie się w najbliższy czwartek. Uchwałę wspiera prezydent Hanna Gronkiewicz- Waltz.

Więcej o: