Stolica okresu PRL na nieznanych zdjęciach komunistycznych służb

Na Facebooku powstał fan page, na którym można oglądać stare i nieznane zdjęcia, które zostały wykonane przez komunistyczne służby w okresie PRL.

- "Warszawa w obiektywie bezpieki" to projekt, dzięki któremu zobaczycie stolicę okresu PRL oraz jej mieszkańców na niezwykłych zdjęciach wykonanych przez komunistyczne służby - pisze autor nowego fan page'a.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jest nim dziennikarz i pracownik naukowy Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych Tomasz Awłasewicz. - Specjalizuję się przede wszystkim w historii aparatu bezpieczeństwa PRL, a mówiąc krócej - bezpieki - mówi Tomasz. - Postanowiłem stworzyć fan page, aby pokazać miejsca związane z działalnością SB i innych formacji istniejących w tamtych czasach. To projekt zupełnie non-profit i ma on jedynie na celu popularyzację historii i przedstawienie naprawdę nieznanych dotychczas fotografii Warszawy z jednoczesnym przedstawieniem ich historii - dodaje.

Warszawa w obiektywie bezpiekiWarszawa w obiektywie bezpieki Facebook.com/ Warszawa w obiektywie bezpieki Facebook.com/ Warszawa w obiektywie bezpieki

Jak mówi Awłasewicz, większość zdjęć publikowanych na stronie, wykonana została przez tzw. Biuro "B" - jednostkę usługową Służby Bezpieczeństwa, która zajmowała się obserwacją osób podejrzanych. - Z czasem będę wstawiał coraz ciekawsze materiały - mówi autor strony.

Na stronie znajdziemy zarówno zdjęcia, jak i zagadki oraz anegdotki i historie związane z Warszawą. Autor opowiada np. o pewnym budynku znajdującym się pod adresem Książęca 21, zaraz przy Placu Trzech Krzyży, który był kiedyś "bohaterem" afery szpiegowskiej: w pierwszej połowie lat 60. jedna z rynien (po prawej stronie od wejścia, które znajduje się na końcu budynku idąc w stronę Wisły) została wybrana przez CIA na miejsce złożenia tajnej przesyłki dla Bogdana Walewskiego- polskiego dyplomaty, który szpiegował dla Amerykanów.

Więcej o: