Pokazy tańca, warsztaty, parada. Jubileuszowa edycja jedynej takiej imprezy ulicznej w Polsce

Pod koniec sierpnia, w ostatnią niedzielę miesiąca odbędzie się jak co roku wielki festiwal wielokulturowości. Tegoroczne Wielokulturowe Warszawskie Street Party będzie jednak wyjątkowe - to 10. edycja festiwalu.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja Warszawskiego Wielokulturowego Street Party odbędzie się pod hasłem "Łączy nas Warszawa". Wydarzenie odbędzie się 28 sierpnia o godzinie 12:00 i potrwa do późnych godzin wieczornych.

Tradycyjnie WWSP rozpocznie się paradą, która przejdzie z Placu Bankowego do ulicy Świętokrzyskiej. Na poruszających się powoli platformach odbywać się będą pokazy tańca oraz koncerty artystów pochodzących z różnych kultur.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Miasteczko wielokulturowe - ze sklepami oraz restauracjami serwującymi dania kuchni świata, tym razem mieścić się będzie przy ulicy Świętokrzyskiej (do tej pory mieściło się przy ulicy Krakowskie Przedmieście). Otwarte będzie dla warszawiaków między godziną 14 a 22.

Nie ma jeszcze ostatecznego programu wydarzenia, ale kto był na poprzednich edycjach WWSP doskonale wie, czego się spodziewać. Oprócz parady, będą wszelkiego rodzaju pokazy tańca, sztuk walki, warsztaty dla dorosłych i dla dzieci, specjalna strefa dla dzieci, stoiska organizacji pozarządowych i szkół tańca, stoiska ze sklepami orientalnymi oraz restauracjami, strefa akustyczna.

Na scenie wystąpi zespół kubański Viva Cuba, który popularyzuje kulturę latynoską promując kubańskie style uliczne, takie  jak reggaeton, rumba i tańce afrokubańskie. A także Omphalos Tribe zakochane w tańcu American Tribal Style, opartym na grupowej improwizacji.

Wielokulturowe Warszawskie Street Party odbywa się od 2007 roku, zawsze w ostatnią niedzielę sierpnia. To festiwal uliczny wszystkich mieszkańców Warszawy, których różnorodne pochodzenie składa się na barwną mozaikę kulturową, często niedostrzeganą czy niedocenianą w codziennym pośpiechu. Jego celem jest promocja wielokulturowości poprzez wspólną, radosną zabawę. Inspiracją dla stworzenia festiwalu były inne festiwale świata jak festiwal w Rio de Janeiro czy Notting Hill Festival w Londynie.

Założeniem festiwalu jest prezentacja - poprzez sztukę, zwłaszcza muzykę i taniec - kultur mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności imigranckich obecnych w Warszawie oraz aktywnie uczestniczących w tworzeniu jej wielokulturowego bogactwa.

Więcej o: