Wyłączą mosty i Stadion Narodowy. Wielkie oglądanie spadających gwiazd

Miłośnikom obserwowania spadających gwiazd miasto wychodzi naprzeciw. 12 sierpnia podczas wspólnego oglądania gwiazd zgasną światła na mostach i na Stadionie Narodowym. W tym roku szanse na zobaczenie meteorów mają być większe niż zazwyczaj, bo spodziewane są aż dwa maksima roju Perseidów.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Pierwsze maksimum roju Perseidów nastąpi w nocy z 11 na 12 sierpnia około godz. 2 w nocy. Będzie można zobaczyć maksymalnie 200 meteorów na godzinę. Z 12 na 13 sierpnia spodziewane jest kolejne maksimum, choć może nie być ono tak intensywne jak pierwsze.

Wspólne oglądanie gwiazd organizuje Centrum Nauki Kopernik. Odbędzie się 12 sierpnia. Zarząd Dróg Miejskich wyłączy wtedy iluminację mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego. Zgasną również światła na Skwerze Kahla, w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady w Parku Odkrywców oraz niektóre lampy przy wyjściu ze stacji metra CNK. Na Narodowym zgasną tej nocy iluminacje stadionu.

Perseidy to jedne z najłatwiejszych do obserwowania zjawisk astronomicznych. Wystarczy cierpliwie wpatrywać się w jak największy obszar nieba. Najwięcej spadających gwiazd można obserwować zwykle w pierwszej połowie sierpnia. Ale Perseidów można wypatrywać do końca sierpnia. Najlepiej oczywiście z daleka od świateł miast, w górach czy nad jeziorami. Ale, jak potwierdzają eksperci z CNK, spadające gwiazdy są również widoczne na terenie aglomeracji miejskich.

Więcej o: