Na wysypisku śmieci w Kanadzie odnaleziono dokumenty warszawiaków, pochodzące z XIX wieku. Rodzina poszukiwana

Ta historia jest niesamowita. Na wysypisku śmieci w miasteczku w Kanadzie odnaleziono zdjęcia i dokumenty warszawiaków, pochodzące z XIX wieku. Czy ktoś z Was zna rodzinę Kiełczewskich, z których pochodziła hrabina Skorupka?

Spodobało ci się? Polub nas

Pudło o którym mowa znalazł mieszkający w Kanadzie kuzyn mieszkającej w Warszawie pani Joanny Nowkuńskiej Sims. W środku znajdowały się dokumenty niejakiego Stanisława Sławoszewskiego i jego żony.

- Z dokumentów wynika, że mężczyzna był żołnierzem II korpusu, ona też była związana z Wojskiem Polskim. Oboje zostali odznaczeni medalami - mówi metrowarszawa.pl Joanna Nowkuńska Sims, która postawiła sobie za cel rozwikłanie tajemnicy, kim był para.

Sławomir Sławoszewski z żoną.Sławomir Sławoszewski z żoną. prywatne archiwum prywatne archiwum

W znalezionym pudle znajdowały się m.in. stare zdjęcia i książki adresowe. Są też medale. I właśnie na tym tropie pani Joanna chce się skupić podczas ustalania tożsamości tajemniczych warszawiaków.  - Postaram się dokładnie wyjaśnić historię przynależności pary do Wojska Polskiego. Może ułatwi to nam rozwikłanie zagadki - mówi.

Jednak to nie jedyne cenne odkrycie. W znalezionym kartonie znajdowało się również zdjęcie hrabiny Eweliny Skorupki (z rodziny Kiełczewskich), ubranej w czarną suknię żałobną z okresu Powstania Styczniowego. Zdjęcie hrabiny zostało wykonane w zakładzie Karola Beyera , pierwszego zawodowego fotografa Warszawy, nazywanego "ojcem polskiej fotografii", dzięki któremu możemy się dowiedzieć, jak wyglądała Warszawa w latach 50. i 60. XIX wieku .

Zdjęcie hrabiny Eweliny Skorupki zostało wykonane w zakładzie fotograficznym Karola Beyera.Zdjęcie hrabiny Eweliny Skorupki zostało wykonane w zakładzie fotograficznym Karola Beyera. prywatne archiwum prywatne archiwum

Jeżeli macie jakiekolwiek informacje na temat tego, kim jest para ze zdjęcia lub hrabina Ewelina Skorupka prosimy o kontakt na adres: natalia.bet@agora.pl

Więcej o: