Powstańcza skrzynka kontaktowa w Parku Skaryszewskim. W miejscu, które znacie

Spacerując po Skaryszaku warto zatrzymać się we wschodniej części parku Skaryszewskiego. Dokładnie w bocznej alejce, w pobliżu kaskady, stoi zabytkowa kapliczka, która w czasie wojny pełniła funkcję nie tylko miejsca modlitwy, lecz także skrzynki kontaktowej praskiego ruchu oporu.

Spodobało ci się? Polub nas

Zabytkowa kapliczka, powstała w 1937 roku i została zaprojektowana przez modernistycznego architekta Janusza Alchimowicza. Powstała z myślą o paryskiej wystawie "Sztuka i Technika", która była częścią polskiego pawilonu. Kapliczka brała też udział w konkursie Instytutu Propagandy Sztuki . W czasie okupacji łączniczki pozostawiały i odbierały z niej meldunki.

Na rzeźbie 'Rytm' autorstwa Henryka Kuny (dokładnie na okładzinach cokołu) widoczne są ślady po pociskach, pochodzące prawdopodobnie z pierwszych dni walk.Na rzeźbie "Rytm" autorstwa Henryka Kuny (dokładnie na okładzinach cokołu) widoczne są ślady po pociskach, pochodzące prawdopodobnie z pierwszych dni walk. źródło: Zarząd Oczyszczania Miasta źródło: Zarząd Oczyszczania Miasta

To nie jedyne miejsce w Skaryszaku związane z powstaniem warszawskim. Nad jednym ze stawów ustawiona jest rzeźba "Rytm " autorstwa Henryka Kuny - na okładzinach cokołu widoczne są ślady po pociskach, pochodzące prawdopodobnie z pierwszych dni powstania warszawskiego. Powstała w 1922 roku , odsłonięto ją natomiast w 1929 .

Więcej o: