Zawyją syreny, a my milczmy. Apel o godne uczczenie 72. rocznicy Powstania Warszawskiego

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wraz z przedstawicielami powstańców warszawskich podpisała apel do mieszkańców stolicy, aby godnie uczcić pamięć o tym, co wydarzyło się 1 sierpnia 1944 roku w stolicy.

Spodobało ci się? Polub nas

"Zwracamy się do mieszkańców Warszawy, aby jak co roku, 1 sierpnia w godzinę "W", uczcili minutą ciszy pamięć o wydarzeniach sprzed 72 lat" - tak zaczyna się apel. Dalej napisano: "Powstańcy warszawscy przeszli wiele prób. Pierwszą była walka, za którą tak wielu zapłaciło cenę najwyższą. Kolejnymi - lata powojenne, gdy prześladowani, upokarzani i więzieni zmuszani byli do zaprzeczania prawdzie historycznej dla korzyści ówcześnie rządzących. W wolnej Polsce przywrócono im należny szacunek i cześć. 1 sierpnia to święto powstańców, które pozwala im na zadumę nad przebytą drogą,  a nam na wyrażenie wdzięczności za wartości, które dla nas ocalili".

1 sierpnia, o godz. 17, w stolicy rozlegną się syreny. "Zatrzymajmy się wtedy na chwilę i skierujmy myśli ku tym, którzy 72 lat temu, przez 63 dni, walczyli za nasze miasto, za wolność. Uczcijmy wspólnie pamięć o bohaterach w zgodzie i pojednaniu" - napisano.

Fot. R. Motyl / materiały prasowe Podpisanie apelu, fot. R. Motyl / materiały prasowe

Pod apelem podpisali się:

* Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy,

* Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej,

* Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

Więcej o: