Ustawa reprywatyzacyjna dotycząca Warszawy zgodna z konstytucją. Tak orzekł Trybunał

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy zeszłorocznej ustawy o gruntach warszawskich są zgodne z konstytucją. Czy premier Beata Szydło wyrok opublikuje, a prezydent Andrzej Duda go podpisze?

Spodobało ci się? Polub nas

Chodzi o tzw. małą ustawę reprywatyzacyjną, którą przyjął sejm poprzedniej kadencji. Dziś Trybunał Konstytucyjny uznał, że jest ona zgodna z konstytucją. Taki wyrok ogłosił prezes TK Andrzej Rzepliński.

Sędziowie Trybunału sprawdzali, czy przepisy małej ustawy reprywatyzacyjnej są zgodne z konstytucją. Część z nich zakwestionował rok temu były prezydent Bronisław Komorowski.

Ustawa była próbą uporządkowania wieloletnich problemów i sporów prawnych dotyczących stołecznych gruntów. Skutkiem wejścia w życie tzw. dekretu Bieruta było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez gminę miasta stołecznego Warszawy, a w 1950 r. - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego - przez Skarb Państwa. Dekretem uzasadnianym "racjonalnym przeprowadzeniem odbudowy stolicy i dalszej jej rozbudowy zgodnie z potrzebami narodu" objęto ok. 12 tys. ha gruntów, w tym ok. 20-24 tys. nieruchomości.

Dzisiejszy wyrok oznacza, że łatwiej będzie można chronić tereny publiczne przed reprywatyzacją. Nie będzie już można zwracać działek, na których są szkoły, przedszkola, parki czy szpitale.

Celem zeszłorocznej nowelizacji była likwidacja patologii związanych z nieuregulowaniem własnościowym nieruchomości. Chodzi m.in. o handel roszczeniami - w procederze tym różne podmioty skupują od byłych właścicieli roszczenia do nieruchomości, a potem zarabiają na ich sprzedaży po znacznie wyższych cenach rynkowych.

Decyzję o tym, czy nowelizacja przepisów wejdzie w życie, podejmie prezydent Andrzej Duda.

Więcej o: